• COVID-19

      • Zasady bezpiecznych warunków pobytu w Szkole Podstawowej nr 5 im. Marii Konopnickiej w Ełku
        w okresie epidemii 2021/2022:

         

        1. Do szkoły mogą uczęszczać uczniowie zdrowi bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz na których nie został nałożony obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej.
        2. Rodzice mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w maseczki (zgodnie z aktualnymi przepisami prawa).
        3. Podczas pobytu w szkole uczniowie są zobowiązani nosić maseczkę w przestrzeniach wspólnych szkoły. Zdejmują ją jedynie po zajęciu miejsca w sali lekcyjnej, świetlicy szkolnej, w bibliotece i na stołówce szkolnej.
        4. Uczniowie powinni regularnie myć ręce wodą z mydłem, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety. Powinni pamiętać o zakrywaniu ust i nosa podczas kichania i kaszlu oraz unikać dotykania oczu, nosa i ust.
        5. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na nich obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
        6. Przebywanie w szkole osób z zewnątrz zostaje ograniczone do niezbędnego minimum. Rodzice uczniów klas I - III mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do wyznaczonego obszaru z zachowaniem zasady – jeden rodzic z dzieckiem lub w odstępie 2 m od kolejnego rodzica z dzieckiem, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (m. in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk). Inne osoby mogą wejść na teren szkoły tylko po uprzednim umówieniu się z sekretariatem szkoły, stosując zasady reżimu sanitarnego.
        7. Uczniowie przychodzą do szkoły nie wcześniej niż 10 minut przed zajęciami.
        8. Uczniowie nie zabierają do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Podczas zajęć uczniowie korzystają wyłącznie z własnych podręczników, materiałów i przyborów. Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą. Przybory i podręczniki w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym, w tornistrze lub własnej szafce. Przybory i podręczniki można zostawiać w szkole, kiedy uczeń wraca do domu.
        9. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, w miarę możliwości należy zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych.
        10. W miarę możliwości uczniowie będą korzystać z boiska szkolnego oraz przebywać na świeżym powietrzu na terenie szkoły.
        11. Organizowane będą wyjścia w miejsca otwarte, np.: park, las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu od osób trzecich oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej. Należy unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego.
        12. Na terenie biblioteki i czytelni obowiązuje zasada utrzymania dystansu co najmniej 1,5 m od innego użytkownika lub pracownika. Przyjęte od czytelników książki będą poddane dwudniowej kwarantannie.
        13. Świetlica pracuje w godzinach 6.30-16.00. Dzieci nie przynoszą do świetlicy niepotrzebnych przyborów, przedmiotów, zabawek. Dzieci nie powinny wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
        14. Zajęcia pozalekcyjne odbywają się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.
        15. Obiady wydawane są w stołówce szkolnej w trakcie przeznaczonych do tego przerw międzylekcyjnych. Stoliki, krzesełka są dezynfekowane.
        16. Nie należy wnosić na teren stołówki żadnych przedmiotów. Ubrania wierzchnie, plecaki i worki uczniowie pozostawiają w szatni, szafce szkolnej. Przed wejściem do stołówki uczniowie muszą umyć ręce. Uczniowie spożywają obiad przy stoliku z rówieśnikami z danej klasy.
        17. Przyniesionym z domu posiłkiem nie należy dzielić się z innymi uczniami.
        18. W gabinecie pielęgniarki szkolnej jednorazowo przebywa jeden pacjent.
        19. Na terenie szkoły udostępniono płyny dezynfekcyjne, mydło i ciepłą wodę.
        20. Pomieszczenia szkolne są systematycznie wietrzone co najmniej raz na godzinę, podczas przerw lub w trakcie zajęć, a także w dni wolne od zajęć. Sale lekcyjne są dezynfekowane.
        21. Toalety są dezynfekowane po każdej przerwie. Korytarze są myte i wietrzone po każdej przerwie a powierzchnie dotykowe (poręcze, klamki, włączniki) dezynfekowane.
        22. Sprzęt na placu zabaw, boisku jest dezynfekowany co najmniej raz dziennie.
        23. Po zakończonych zajęciach w salach informatycznych i salach językowych po każdej grupie uczniów dezynfekowane są blaty i te elementy zestawu, z których korzystali uczniowie (klawiatura, myszka).

         

        • Zasady bezpiecznego i kulturalnego korzystania z komunikatorów i uczestnictwa w zdalnym nauczaniu

        • Drogie Uczennice, Drodzy Uczniowie, Szanowni Państwo Rodzice!

          Zapoznajcie się proszę z zasadami naszych lekcji online. Zostały one przygotowane, aby ułatwić nam wspólna pracę.

           

          • W zdalnym nauczaniu pracujemy w program Office 365, który służy do prowadzenia  zajęć, przesyłania informacji, odbywania konsultacji.
          • Uczestnictwo w zajęciach online jest obowiązkowe, chyba że ustalono inaczej                        z  nauczycielem.
          • Uczeń, który z uzasadnionego powodu, nie bierze udziału w lekcji zdalnej ma obowiązek  wykonać zlecone zadania.
          • Podczas „wideolekcji’ mogą uczestniczyć tylko uczniowie danej klasy. Ekran to teraz nasze klasy online – podobnie jak w szkole podczas lekcji obowiązują nas zasady właściwego zachowania. Zabronione jest:   

          - udostępnianie kodów, e-maili, haseł innym osobom,

          - podszywanie się pod kogoś innego, zmienianie nicków podczas lekcji,

          - wykonywanie innych czynności, które mogą przeszkadzać podczas zajęć,

          - odzywanie się do siebie wulgarnie, podnoszenie na siebie głosu,

          - wyśmiewanie, krytykowanie, obrażanie innych,

          - prowadzenie czatu, rozmów  niedotyczących lekcji,

          - zabieranie głosu bez zgody prowadzącego zajęcia,

          - nagrywanie, fotografowanie, robienie print screenów i upublicznianie lekcji. Złamanie tej zasady wiąże się nie tylko z wykluczeniem z lekcji, obniżeniem oceny zachowania, ale też z konsekwencjami prawnymi.

          • Uczniowie logują się na zajęcia punktualnie.
          • Lista zalogowanych uczniów w Microsoft Teams podczas „wideolekcji” jest listą obecności.
          • Rodzice  nie  uczestniczą w zajęciach online - są one przeznaczone dla uczniów.
          • Nauczyciele i specjaliści są dostępni dla rodziców podczas codziennych konsultacji.

           

          Zachowanie uczniów podczas lekcji online będą, naruszanie ustalonych normy współpracy, będą miały wpływ na ocenę zachowania.

           

          Ksztalcenie_na_odleglosc_____poradnik_dla_szkol.pdf

          poradnikdlaszkolklasyiiii.pdf

           

           

      •  

        Pro-Medica w Ełku Sp. z o.o. informuje o możliwości zaszczepienia się przeciw COVID-19 w Mobilnym Punkcie Szczepień przy ul. Piłsudskiego 1. (budynek Działu Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego).

        Szczepienie możliwe we wtorki i piątki od godziny 8.00 do 15.00. Ze szczepienia mogą skorzystać osoby dorosłe i dzieci, które ukończyły 16 rok życia szczepionkami Pfizer oraz Johnson & Johnson.

        Jest również możliwość zaszczepienia się trzecią dawką (przypominającą) osób powyżej 50 roku życia.
        Wszystkie rodzaje szczepień wykonywane są bez konieczności wcześniejszej rejestracji. Szczegółowe informacje dostępne pod nr. tel.: 885 201 020.

        Możliwość bezpłatnego szczepienia przeciwko grypie szczepienia_przeciwko_grypie_NFZ.pdf

         

        • Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice i Opiekunowie,

        •  

           

          Warszawa, 21 lutego 2022 r.

           

           

           

          Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice i Opiekunowie,

           

          od prawie dwóch lat zmagamy się z pandemią COVID-19. W sytuacji zagrożenia epidemicznego staramy się podejmować działania, które przyczyniają się do ograniczenia ryzyka zakażenia i zwiększenia bezpieczeństwa. Od wielu miesięcy przedszkola, szkoły
          i placówki funkcjonują w podwyższonym reżimie sanitarnym, który regulują ogólnie obowiązujące przepisy, w tym także wytyczne MEiN, MZ i GIS dla przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wprowadzenie podwyższonych standardów bezpieczeństwa służy temu, aby nauka i opieka mogły odbywać się w trybie stacjonarnym
          jak najdłużej. Dla rozwoju każdego dziecka – bez względu na to, na jakim etapie edukacji się znajduje – bardzo ważne jest systematyczne wsparcie nauczyciela, bezpośrednia komunikacja oraz nawiązywanie i podtrzymywanie relacji rówieśniczych w przyjaznym otoczeniu.

          Specjaliści z zakresu chorób zakaźnych podkreślają, że w walce z epidemią dużą rolę odgrywa solidarność społeczna, w tym także decyzje podjęte przez rodziców uczniów. Dlatego zwracam się z gorącym apelem o odpowiedzialne reagowanie w przypadku zaobserwowania objawów chorobowych COVID-19 u Państwa dziecka. W przypadku podejrzenia zakażenia kluczowa jest konsultacja z lekarzem oraz nieposyłanie dziecka do szkoły lub przedszkola.

          Jedną z zasadniczych zmian w podejściu do walki z COVID-19 jest wprowadzenie w pełni darmowych testów, które można zrealizować bez skierowania od lekarza. Dziecko można zapisać na test na koronawirusa (SARS-CoV-2) przez kwestionariusz umieszczony na stronie:https://www.gov.pl/web/gov/zapisz-dziecko-na-test-na-koronawirusa.

          Od 27 stycznia 2022 r. test można wykonać także w aptece, która spełnia standardy bezpieczeństwa. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów: https://www.gov.pl/web/koronawirus/nowe-dzialania-rzadu-w-odpowiedzi-na-v-fale-pandemii.

          Pozostawienie w domu dziecka z objawami chorobowymi oraz konsultacja z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej przyczynią się do zminimalizowania nie tylko ryzyka zakażenia SARS-CoV-2, ale także innych infekcji wirusowych, w tym grypy i zachorowań grypopodobnych. Te standardowe działania profilaktyczne mają wpływ nie tylko na bezpieczeństwo zdrowotne całej społeczności szkolnej, ale także ograniczają nieobecności w szkole. Lekarz, na podstawie wywiadu oraz badania dziecka, posiada kompetencje, aby dokonać rzetelnej oceny jego stanu zdrowia i określić dalsze postępowanie. Tylko w przypadku stwierdzenia choroby zaleca konieczność pozostania w domu i dalszą rekonwalescencję.

          Pragnę wszystkim Państwu bardzo serdecznie podziękować za dotychczasowe działania profilaktyczne, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa nie tylko w szkole,
          ale również poza nią. Profilaktyka, w tym szczepienia, jest skuteczną bronią nas wszystkich w walce z pandemią.

           

           

          Z wyrazami szacunku

           

           

          Z upoważnienia


          MINISTRA EDUKACJI I NAUKI Marzena Machałek

           

           

        • List Ministra Zdrowia

        • Szanowni Dyrektorzy Szkół, Nauczyciele, Rodzice, Uczniowie!

          Piszę do Państwa by przedstawić pełną informację na temat prowadzonych w Polsce szczepień przeciw COVID-19. Szczególnie kieruję ten list do tych, którzy z różnych względów obawiają się szczepień i odbierają sprzeczne, czasem wykluczające się, doniesienia medialne, czy też opinie kierowane przez różne środowiska i organizacje.


          Bez wątpienia szczepienia są jednym z najbardziej skutecznych i efektywnych działań profilaktycznych, stanowiący najsilniejszy oręż w zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych na świecie. Wszystkie szczepionki przeciw COVID-19 dostępne w krajach Unii Europejskiej, a co za tym idzie również w Polsce przeszły procedurę dopuszczenia do obrotu decyzją Komisji Europejskiej po wcześniejszej naukowej ocenie Europejskiej Agencji Leków. Tym samym, co należy stanowczo podkreślić, stosowanie szczepionek nie jest żadnym eksperymentem medycznym. Wszystkie szczepionki to produkty lecznicze zarejestrowane z wskazaniami stosowania w celu zapobiegania chorobie COVID-19 wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2. Bezpieczeństwo ich stosowania, skuteczność i jakość zostały pozytywnie ocenione przez Europejską Agencję Leków, w której zasiada również przedstawiciel Polski. 

          Szczepionki przeciwko COVID-19 są opracowywane zgodnie z tymi samymi wymogami dotyczącymi jakości, bezpieczeństwa i skuteczności, jak inne produkty lecznicze. Kierując się koniecznością pilnej walki ze światową pandemią i koniecznością ochrony zdrowia oraz życia ludzkiego procedury rejestracyjne szczepionek zostały skrócone, ale wszystkie badania wykonano w oparciu o najwyższe standardy bezpieczeństwa, podobnie jak to się dzieje w przypadku innych szczepionek. Nie pominięto żadnego wymaganego etapu badań ani kontroli. Wszystkie badania laboratoryjne, zarówno niekliniczne na zwierzętach, jak i kliniczne na ludziach zostały przeprowadzone zgodnie z najbardziej rygorystycznymi zasadami, standardami i kryteriami etycznymi. Wydanie
          pozwolenia dopuszczającego szczepionkę do obrotu oznacza zatem, że jakość, bezpieczeństwo i skuteczność takiego produktu leczniczego została udowodniona na podstawie odpowiednich badań klinicznych, przedklinicznych i chemicznofarmaceutycznych. Wszystkie informacje związane ze stosowaniem szczepionek
          przeciw COVID-19, w tym przeciwskazania oraz działania niepożądane określają Charakterystyki Produktu Leczniczego (CHPL) dla poszczególnych szczepionek, które są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia. 

          Dotychczas dopuszczone do szczepienia przeciw COVID-19, w grupie wiekowej od 12 roku życia zostały dwa produkty:
          - Comirnaty firmy Pfizer/BioNTech
          - Spikevax firmy Moderna Biotech Spain, S.L.
          Dopuszczenie do stosowania pierwszej ze szczepionek, tj. Comirnaty w grupie wiekowej 12-15 lat nastąpiło w oparciu o dane zebrane do 13 marca 2021 r., na próbie 2 260 nastolatków (1 131 w grupie produktu leczniczego Comirnaty i 1 129 w grupie placebo) Spośród tych uczestników 1 308 nastolatków (660 w grupie produktu leczniczego Comirnaty i 648 w grupie placebo) objęto kontrolą przez co najmniej 2 miesiące po drugiej dawce produktu leczniczego Comirnaty. Najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi u młodzieży w wieku od 12 do 15 lat były: ból w miejscu wstrzyknięcia (>90%), zmęczenie i ból głowy (>70%), ból mięśni i dreszcze (>40%), ból stawów i gorączka (>20%). Jak więc widać były to dość lekkie działania niepożądane. 

          Z kolei skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki Spikevax w grupie młodzieży potwierdzono w badaniu klinicznym z udziałem 3732 dzieci w wieku od 12 do 17 lat. W badaniu brało udział 2773 uczestników od ukończenia 12. roku życia do ukończenia 16. roku życia i 959 uczestników od 17. roku życia do ukończenia 18. roku życia. Wyniki badań pozwoliły stwierdzić, że skuteczność produktu Spikevax u dzieci w wieku od 12 do 17 lat jest podobna do skuteczności u dorosłych. Najczęstsze działania niepożądane u dzieci w wieku od 12 do 17 lat są podobne do tych u osób w wieku 18 lat i starszych. Obejmują one ból i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, ból mięśni i stawów, powiększenie węzłów chłonnych, dreszcze, nudności, wymioty i gorączkę. Większość tych działań niepożądanych miała nasilenie od łagodnego do umiarkowanego i zwykle przemijała w ciągu kilku dni od otrzymania szczepionki. Bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, są cały czas ściśle monitorowane. 

          W celu poszukiwania odpowiedzi, informacji lub potwierdzenia posiadanej wiedzy, zapraszam na portal prowadzony przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny: http://szczepienia.pzh.gov.pl/ oraz Europejski Portal Informacji o Szczepieniach, który powstał z inicjatywy Unii Europejskiej (wersja w języku polskim pod adresem: https://vaccination-info.eu/pl?fbclid=IwAR04VBI7NzIFAHRppffRIVtC1WyX1vr9a-bJ9-QfVkjyxEol9xUwc9G9J_k.

          Z poważaniem
          z upoważnienia Ministra Zdrowia
          Anna Goławska
          Podsekretarz Stanu

          List_w_sprawie_szczepien_przeciwko_COVID-19_-_Fundacja____Rodzice_Szkole___.pdf

      • Szczepienia uczniów od 12. roku życia – materiały informacyjne

        ministerstwo Edukacji i Nauki. Ważne informacje

         

         

        • Szanowni Rodzice, Uczniowie!

        • Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami 10 stycznia 2022 r. wracamy do nauki w trybie stacjonarnym. Organizacja pracy w naszej szkole odbywać się będzie nadal w reżimie sanitarnym i przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przypominam, że Zasady bezpiecznych warunków pobytu w Szkole Podstawowej nr 5 im. Marii Konopnickiej w Ełku w okresie epidemii w roku szkolnym 2021/2022 znajdują się na stronie internetowej szkoły w zakładce „COVID-19”.

          Aby nauka w trybie stacjonarnym, mimo stanu epidemii, trwała jak najdłużej, zachęcam i proszę, abyście Państwo uczulili swoje dzieci że zasada MDD (maseczka, dystans, dezynfekcja) jest niezwykle istotna z punktu widzenia bezpieczeństwa nauczycieli, uczniów i Państwa rodzin. 

          Jednocześnie zachęcam do szczepień swoich podopiecznych. Jestem głęboko przekonany, że jest to niezwykle skuteczny sposób w walce z panującą pandemią COVID-19.

          Chciałbym jeszcze przypomnieć, że ferie zimowe w naszym województwie są przewidziane w terminie 24 stycznia – 6 lutego 2022 r.  

          Życzę Państwu dużo zdrowia.

          Dariusz Szumski – dyrektor szkoły.


           

        • Szanowni Rodzice!

        • Od dnia 20.12.2021 do dnia 09.01.2022, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14.12.2021 w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, szkoła nasza przechodzi na nauczanie zdalne.

          Na terenie szkoły odbywać się będą zajęcia wspomagające oraz zajęcia rewalidacyjno – wychowawcze. Uczniowie, którzy ze względu na rodzaj niepełnosprawności lub ze względu na inne przyczyny uniemożliwiające im naukę zdalną w domu również będą mogli uczestniczyć w zajęciach na terenie szkoły.

          Na wniosek rodziców uczniów uczęszczających do klas I–III szkoły podstawowej, którzy nie mogą zapewnić opieki swoim dzieciom w tym okresie, zorganizowana będzie opieka dla tych uczniów w szkole.

          Z nadzieją na lepszy, zdrowszy czas  życzę spokojnych Świąt Bożegonarodzenia.

          Z wyrazami szacunku

          Dariusz Szumski

      •  

        Najbliższy punkt szczepień znajduje się w Szpitalu PRO-MEDICA

        ul. Baranki 24

        tel. 510 069 679 lub 726 554 500

         

         

      •  

        • Szanowni Rodzice!

        • Od 17 maja 2021 do nauczania stacjonarnego wracają klasy IV-VII w systemie hybrydowym. To znaczy, że w szkole może realizować zajęcia nie więcej niż 50% uczniów. Pozostali uczniowie uczą się zdalnie.

          W związku z tym informuję Państwa, że w okresie od 17.05.2021 do 30.05.2021 klasy IV-VII będą uczyć się według następującego klucza:

          W pierwszym tygodniu (17-21.05.2021):

          wszystkie klasy piąte oraz siódme – stacjonarnie, klasy czwarte i szóste – zdalnie.

          W drugim tygodniu (24-28.05.2021):

          wszystkie klasy czwarte i szóste – stacjonarnie, klasy piąte oraz siódme – zdalnie.

           

          Od 31 maja planowany jest powrót wszystkich klas do nauczania stacjonarnego.

          Informuję również, że wszystkie klasy IV-VII pracują według planu zajęć sprzed okresu nauczania zdalnego. Plan zajęć przekazany zostanie przez wychowawców klas oraz umieszczony na stronie internetowej szkoły.

          Nadal obowiązuje stosowanie maseczek przez uczniów w przestrzeni wspólnej szkoły.

          Proszę przypomnieć swoim dzieciom o konieczności częstego mycia rąk (lub dezynfekcji rąk), ochronie podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust oraz w miarę możliwości utrzymywania dystansu.

          Chciałbym również poinformować, że znane nam są obawy uczniów dotyczące kontrolowania i oceniania ich pracy za cały okres zdalnego nauczania. W trosce o komfort psychiczny naszych wychowanków chcę przekazać, że jako szkoła będziemy podchodzić do tego zagadnienia w sposób elastyczny i liberalny. Nie będzie oceniania kompleksowego, sprawdzianów podsumowujących cały okres nauczania zdalnego. Dopuszczamy jedynie ocenianie bieżące, podsumowujące aktualne i ostatnie partie materiału oraz takie, które pozwolą na ocenę końcoworoczną naszych uczniów. Po powrocie oddziałów IV-VII do szkoły skupimy się na działaniach integracyjnych, wzmacniających zachowania społeczne, emocjonalne i komunikacyjne.

          Chciałbym jeszcze przypomnieć, że ze względu na połączenie nowego budynku szkoły ze starym, w konsekwencji likwidację istniejącej stołówki, od dnia 17.05.2021 do końca roku szkolnego zaprzestajemy wydawania obiadów.

          Z wyrazami szacunku Dariusz Szumski – dyrektor szkoły.              

        • Szanowni Rodzice!

        • Zgodnie z zapowiedziami medialnymi od 04 maja 2021 dzieci klas I-III wracają do nauczania stacjonarnego w budynku szkoły.  Jeśli informacje zostaną potwierdzone stosownymi przepisami prawa, nauka odbywać się będzie tak jak w trakcie nauczania stacjonarnego w styczniu, z zachowaniem reżimu sanitarnego. Przypominam więc, że korzystając z faktu, iż nie będzie jeszcze w szkole klas starszych i będziemy mogli wykorzystać cały budynek szkoły, uczniowie klas I-III będą się uczyć według następującego planu:

           

          1. Klasy I A, I B, I C, I D, III A, III B – rozpoczynają zajęcia o godz. 8.00, kończą zajęcia według planu zajęć danej klasy.
          2. Klasy II A, II B, II C, II D, III C, III D – rozpoczynają zajęcia o 8.55, kończą zajęcia według planu zajęć danej klasy.
          3. Plany zajęć klas I – III obowiązujące od 18.01.2021r. umieszczone są na stronie internetowej szkoły.
          4. Każda klasa zajmuje w szatni oddzielny, wyznaczony boks.
          5. Jedna grupa uczniów (klasa) przebywa w wyznaczonej na stałe sali:

           kl. I a – sala nr 27

           kl. I b – sala nr 16

           kl. I c – sala nr 14

           kl. I d – sala nr 18

           kl. II a – sala nr 32                                                                                                                                         

           kl. II b – sala nr 31

           kl. II c – sala nr 29

           kl. II d – sala nr 35

           kl. III a – sala nr 47

           kl. III b – sala nr 54

           kl. III c – sala nr 42

           kl. III d – sala nr 46

           

          1. Uczniowie wchodzą i wychodzą ze szkoły ustalonymi ciągami komunikacyjnymi:
          • klasy I A, I B, IC, ID, II A, II B wejście główne do szatni po prawej stronie,
          • klasy II C, II D wejście główne do szatni po lewej stronie,
          • klasy III A, III B, III C, III D wejście boczne do szkoły od strony ul. Św. Wojciecha

           

          1. Uczniowie wychodzą na przerwy nie rzadziej, niż co 45 min. W celu zminimalizowania kontaktów między uczniami różnych klas, kolejne grup wychodzą na korytarze w odstępach 10 min.

           

          1. Uczniowie spożywają obiady w wyznaczonych pomieszczeniach według ustalonego porządku, obowiązującego w trakcie nauczania hybrydowego.

          W celu zminimalizowania ilości kontaktów dzieci z różnych klas w grupach świetlicowych, bardzo prosimy o nieprzyprowadzanie dzieci do świetlicy, jeśli te mogą zostać w domu. Dzieci, które jednak będą musiały korzystać ze świetlicy będą przyporządkowane do grup świetlicowych na poszczególnych poziomach klas, tzn. dzieci z klas I, II i III nie będą przebywać ze sobą w tych samych grupach świetlicowych.

          Chciałbym jeszcze przypomnieć, że w szkole mogą przebywać jedynie osoby (uczniowie, pracownicy szkoły), u których nie ma widocznych objawów choroby wskazującej na infekcję dróg oddechowych oraz niemający kontaktu z osobami przebywającymi w izolacji w warunkach domowych. Dotyczy to również osób, które przyprowadzają dzieci do szkoły i je ze szkoły odbierają.

          Uczniowie i nauczyciele nie mają obowiązku zakrywania ust i nosa w trakcie zajęć lekcyjnych. Mają natomiast obowiązek zakrywania ust i nosa w czasie przerw międzylekcyjnych, w czasie pomiędzy wejściem do szkoły a rozpoczęciem lekcji oraz w czasie od zakończenia lekcji do wyjścia ze szkoły.

          Przypominam również, że 30.04.2021 oraz 04.05.2021 są dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno - wychowawczych (zaplanowanymi w planie pracy szkoły).

          Wszystkim Państwu życzę dużo spokoju, wyrozumiałości oraz przede wszystkim zdrowia.

          Z poważaniem
          Dariusz Szumski

           

        • Szanowni Rodzice!

        •  

          W dniu dzisiejszym ukazało się Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki, dotyczące powrotu klas I-III do nauczania hybrydowego. Zgodnie z tym rozporządzeniem w okresie od 26 kwietnia do 02 maja 2021 w szkole, w trybie stacjonarnym, może realizować zajęcia nie więcej niż 50% uczniów. Wracamy więc do trybu nauki, który prowadziliśmy w okresie od 15 do 28 marca 2021.

          Kontynuujemy zajęcia według wówczas wprowadzonego klucza. W tygodniu nauki hybrydowej realizowanym w marcu do szkoły uczęszczały dzieci z klas: IIIa, IIIb, IIIc, IIId oraz kl. Ib i IIa. Dlatego w tygodniu od 26 kwietnia do 02 maja 2021w trybie stacjonarnym w szkole będą uczyć się klasy: Ia, Ic, Id oraz IIb, IIc, IId.

          W przypadku przedłużenia takiego trybu nauczania zajęcia będą prowadzone w szkole naprzemiennie w kolejnych cyklach tygodniowych.

          Informuję również, że wszystkie klasy I-III pracują według obowiązującego planu zajęć.

          Z wyrazami szacunku Dariusz Szumski - dyrektor szkoły       

           

           


           

        • Szanowni Rodzice!

        • Od dnia 22.03.2021 organizacja nauczania po raz kolejny ulega zmianie. Klasy I – III wracają do nauczania zdalnego i wraz z klasami IV – VII będą uczyć się w tym trybie do 09.04.2021.

           

          Nadal organizować będziemy nauczanie zdalne lub stacjonarne na terenie szkoły ze względu na rodzaj niepełnosprawności ucznia lub ze względu na inne przyczyny uniemożliwiające uczniowi naukę zdalną w domu.

           

          Ponadto w tym okresie, dla dzieci z klas I-III szkoły podstawowej, których rodzice pracują w podmiotach leczniczych lub wykonują zadania publiczne w związku ze zwalczaniem COVID-19, szkoła będzie organizować opiekę świetlicową oraz zajęcia zdalne na terenie szkoły. Warunkiem jest wniosek rodziców.

           

          Przypominam, że dzień 31.03.2021 jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno - wychowawczych (zaplanowanym w planie pracy szkoły).

           

           

          Z wyrazami szacunku

          Dariusz Szumski

           

           

      •  

         

         

      •  

         

      •  

        • Zasady bezpiecznego korzystania z pojazdów publicznego transportu zbiorowego w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce

        • Pasażer:

          1. Pasażer ma obowiązek zasłaniania ust i nosa w pojazdach publicznego transportu zbiorowego.

          2. Pasażer ma obowiązek zachowania bezpiecznego odstępu od innych pasażerów.

          Kierowca i obsługa pojazdu:

          1. Obsługa pojazdu ma obowiązek zasłaniania ust i nosa (rekomendowane maseczki, przyłbice). Obowiązek nie dotyczy kierowców pojazdów, którzy przebywają w wydzielonych w pojeździe kabinach, nie mając kontaktu z pasażerami i innymi pracownikami obsługi pojazdu.

          2. Kierujący pojazdem może  nie wpuścić  do pojazdu osoby bez zasłoniętych ust i nosa oraz wyprosić  pasażera z pojazdu, który nie zasłania ust i nosa.

          3. Zablokowanie przycisków do otwierania/zamykania drzwi. Otwieranie/zamykanie drzwi przez kierującego.

          Poniżej wytyczne MI i GIS w całości

          Zasady_bepiecznego__korzystania_ze_srodkow_transportu.pdf

           

           

      •  

         

        • Szanowni Państwo, Rodzice i Opiekunowie,

        • gorąco zachęcamy do zainstalowania na telefonach komórkowych aplikacji ProteGO Safe. To narzędzie, które informuje o możliwym kontakcie z osobą zarażoną. Aplikacja zawiera także wiarygodne i sprawdzone informacje dotyczące pandemii koronawirusa i umożliwia samokontrolę stanu zdrowia. Jest bezpłatna, dobrowolna i w pełni bezpieczna.

           

          ProteGO Safe – jak to działa?

          ProteGO Safe to aplikacja, która powiadamia o możliwym kontakcie
          z koronawirusem. Jeśli użytkownik z Państwa otoczenia zachoruje, otrzymają Państwo odpowiednie powiadomienie. Aplikacja informuje również, jakie środki ostrożności zachować i jak postępować w przypadku podejrzenia infekcji u siebie lub swoich bliskich. 

           

          ProteGO Safe to także wiarygodne i sprawdzone źródło wiedzy. W aplikacji znajdą Państwo komunikaty potwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia lub Główny Inspektorat Sanitarny, a także informacje opracowane na podstawie danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

           

          Aplikacja składa się z dwóch modułów:

          • pierwszy umożliwia samokontrolę stanu zdrowia, jest to „dziennik”, który na bieżąco pozwala weryfikować, czy i w jakiej grupie ryzyka zakażenia jesteśmy,
          • drugi to skanowanie otoczenia i komunikowanie o ryzyku kontaktu z wirusem.

           

          Test oceny ryzyka w aplikacji ProteGO Safe

          Test oceny ryzyka to prosta ankieta stworzona przez lekarzy. Po weryfikacji odpowiedzi system wskaże grupę ryzyka, a Państwo otrzymają konkretną rekomendację zachowań. Dzięki temu dowiedzą się Państwo, co robić dalej i gdzie, w razie potrzeby, szukać pomocy. 

           

          Dziennik zdrowia

          ProteGO Safe umożliwia także prowadzenie dziennika zdrowia, czyli regularnego zapisywania informacji o samopoczuciu i kondycji zdrowotnej. Dziennik może być niezwykle pomocnym narzędziem dla lekarzy, gdyż ułatwia przekazanie informacji o rozwoju objawów u chorego, schorzeniach współistniejących czy przyjmowanych lekach. Dzięki dziennikowi zdrowia zyskują Państwo szansę na szybszą diagnozę oraz wybór odpowiedniego schematu leczenia. 

           

          Bezpieczeństwo z ProteGO Safe

          Jak pokazują badania, izolacja zakażonych oraz wykorzystanie aplikacji takich jak ProteGO Safe (typ exposure notification) mogą znacząco zredukować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Warunek skuteczności jest jeden – z aplikacji musi korzystać jak najwięcej osób.

           

          Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice i Opiekunowie, przygotowujemy się na bezpieczny powrót uczniów do szkół. Jesteśmy przekonani, że wspólne i odpowiedzialne działania pozwolą ograniczać ryzyko szerzenia się wirusa, dlatego jeszcze raz zachęcamy do zainstalowania ProteGO Safe. Szczegółowe informacje na temat aplikacji znajdą Państwo na stronie: https://www.gov.pl/web/protegosafe.

           

          Z wyrazami szacunku

          Dariusz Piontkowski

          Minister Edukacji Narodowej

          Jarosław Pinkas

          Główny Inspektor Sanitarny

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Marii Konopnickiej w Ełku
      • 87 732 60 71
      • ul. św. Maksymiliana Marii Kolbego 11 19-300 Ełk Poland
      • REGON - 000720326