• Aktualności

     • Realizacja programu grantowego „mPotęga”
      • Realizacja programu grantowego „mPotęga”

      • W okresie wrzesień – grudzień uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Marii Konopnickiej w Ełku uczestniczyli w zajęciach pozalekcyjnych pt. „Magiczna matematyka” rozwijających zdolności matematyczne i informatyczne w ramach realizacji programu grantowego „mPotęga”. Nasza szkoła znalazła się w gronie 185 szkół z całej Polski.

       Podjęto szereg działań m.in. przeprowadzono rodzinny konkurs na grę logiczno – matematyczną, w którym uczestnicy mieli za zadanie opracowanie autorskiej gry planszowej, karcianej, domina, itp. utrwalającej wiadomości matematyczne. Uczestnicy zajęć pozalekcyjnych opracowali własną grę terenową, układając trasę, zasady oraz zadania do wykonania. Odbyły się również warsztaty prac ręcznych oraz programowania dla dzieci i dorosłych, w czasie których ukazana została uniwersalność matematyki, tworzono m.in. prace techniką haftu matematycznego, origami przestrzennego, modułowego oraz zaprezentowano podstawy programowania, które pozwoliły zrozumieć działanie otaczających nas urządzeń multimedialnych.

       W grudniu przeprowadzono Międzyszkolny Konkurs Matematyczny „Magiczna matematyka” dla uczniów klas piątych z ełckich szkół podstawowych. Uczestnicy rywalizowali w dwóch konkurencjach indywidualnej i drużynowej rozwiązując test oraz zagadki i łamigłówki matematyczne takie jak np. „Bystry uczeń”, „Liczbowa łamigłówka”, „Klucz do sejfu”. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Fundację „mBanku” oraz Urząd Miasta w Ełku.

       Zajęcia pozalekcyjne „Magiczna matematyka” pozwoliły na uzupełnienie i poszerzenie wiadomości z zakresu matematyki i informatyki uwzględniające oczekiwania uczniów, wynikające z szybkiego postępu naukowo – technologicznego, a także na rozwijanie przez dzieci umiejętności kreatywnego wykorzystania zdobytej wiedzy oraz nowoczesnych technologii w realizacji własnych pomysłów i rozwiązywaniu problemów. Umożliwiły wspieranie uczniów w rozpoznaniu ich własnych uzdolnień i zainteresowań w celu świadomego wyboru dalszego kształcenia. Pozwoliły na wskazanie alternatywnego sposobu spędzenia czasu wolnego oraz zainteresowanie uczniów przedmiotami ścisłymi poprzez zastosowanie ciekawych metod nauczania.

       Koordynator projektu - Robert Kubeł

     • VIII Międzyszkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek
      • VIII Międzyszkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek

      • Kolejny, ósmy już raz odbył się Międzyszkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek „Świąteczne Śpiewanie”, adresowany do uczniów klas I-III, którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa nr 5 im. Marii Konopnickiej w Ełku. Konkurs z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, biorą w nim udział uczniowie z miasta, gminy i powiatu. Patronat honorowy nad konkursem objął Starosta Ełcki p. Marek Chojnowski. Nagrody VIII Międzyszkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek ufundowali: Starosta Powiatu Ełckiego, Wójt Gminy Ełk, Grupa DSF Serwis Profesjonalny, a także Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 5 im. Marii Konopnickiej w Ełku. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio 5. W szranki po zwycięstwo stanęło 16 solistów, 9 zespołów i 2 duety. Podczas VIII Międzyszkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek swoje interpretacje zaprezentowało łącznie 69 małych muzyków. Na scenie Niepublicznego Katolickiego Przedszkola „U Lolka” usłyszeć można było takie utwory jak: „Jezusa Narodzonego”, „Blask nad Judeą” czy „Do stajenki”. 

       Komisja konkursowa miała ciężki orzech do zgryzienia,  bowiem poziom konkursu był naprawdę wysoki. Po burzliwych naradach wyłoniono zwycięzców konkursu w poszczególnych kategoriach, a także nagrodę Grand Prix.

       Jury w składzie: Agnieszka Sadowska, Małgorzata Waszkiewicz, Filip Popielarz postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia w trzech kategoriach.

        

       Kategoria – soliści:

       I miejsce:

       Emilia Piórkowska, Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Pawła II w Ełku

       II miejsce:

       Wanessa Hećman, Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Ełku

       III miejsce:

       Eliza Petrykowska, Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Ełku

       Wyróżnienia:

       ex aequo:

       Nadia Trawczyńska, Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Pawła II w Ełku

       Jakub Laszczkowski Szkoła Podstawowa nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Ełku

       Kategoria – duety:

       Wyróżnienia:

       ex aequo

       Ignacy Barszczewski i Teresa Barszczewska, Szkoła Podstawowa im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich

       Natalia Maciorowska i Mariusz Maciorowski, Szkoła Podstawowa Sportowa
       nr 6 w Ełku

       Kategoria – zespoły:

       I miejsce:

       Zespół w składzie Zuzanna Urynowicz, Estera Kowalewska, Nina Kochan; Szkoła Podstawowa Sportowa nr 6 w Ełku

       II miejsce:

       Zespół w składzie Julia Supińska, Martyna Wysocka, Brajan Borawski, Wiktoria Zdunek, Natalia Chrapowicka, Nikola Zduńczyk; Szkoła Podstawowa im. Szarych Szeregów
       w Mrozach Wielkich

       III miejsce:

       Zespół Trójeczka w składzie: Ewelina Konwiego, Bartosz Lach, Bianka Żukowska, Zuzanna Łuba, Hanna Kott, Emilie Grzywa; Szkoła Podstawowa nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Ełku

       Wyróżnienia:

       Zespół Jedyneczki w składzie: Michalina Jakubczyk, Dominik Kowalczyk, Pola Sulżycka, Marcel Pietruczuk, Klara Wenda, Weronika Wójcik

        

       GRAND PRIX:

       Zuzanna Kacprzyk, Szkoła Podstawowa Sportowa nr 6 w Ełku

       Zwycięzcom gratulujemy! Zapraszamy na IX odsłonę konkursu już za rok.

       Organizatorki: Małgorzata Popielarz i Magdalena Lubartowicz

     • Spotkanie z pracownikami Straży Miejskiej w Ełku
      • Spotkanie z pracownikami Straży Miejskiej w Ełku

      • 11 stycznia 2019 r. gościliśmy w naszej klasie I „a” pracowników Straży Miejskiej w Ełku: p. Magdalenę Milewską i p. Tomasza Oleksy oraz pracowników firmy kurierskiej DPD: p. Małgorzatę Janik – Romejko (mamę Daniela) i p. Joannę Kościuszko.

       Pracownicy Straży Miejskiej w Ełku poprzez praktyczne ćwiczenia uczyli nas bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię oraz prawidłowego poruszania się pojazdami po drodze. Rozpoznawaliśmy znaki drogowe i przypomnieliśmy podstawowe zasady obowiązujące w ruchu drogowym. Na koniec otrzymaliśmy emblematy odblaskowe, które na pewno poprawią nasze bezpieczeństwo, gdy będziemy poruszać się po osiedlu.

       Pięknie dziękujemy  p. M. Janik – Romejko i p. J. Kościuszko za organizację w naszej klasie tak ciekawego spotkania. Panie reprezentujące firmę DPD zaprosiły naszą klasę do konkursu plastycznego oraz do zwiedzenia swojego miejsca pracy przy ul. Żelaznej.

       Bardzo dziękujemy naszym gościom za ciekawe spotkanie i wspaniałe prezenty. Zajęcia wiele nas nauczyły. To było niezwykle przeżycie.

       Uczniowie klasy I „a” i wychowawczyni Dorota Szcześniak

     • Orszak Trzech Króli
      • Orszak Trzech Króli

      • W niedzielę 6 stycznia 2019 r. w uroczystość Objawienia Pańskiego przeszedł ulicami Ełku Orszak Trzech Króli. Na uroczystość przybyli licznie ełczanie, a wśród nich uczniowie z naszej szkoły wraz z całymi rodzinami. W pięknych zielonych koronach, które wyróżniały naszą społeczność szkolną, wyruszyliśmy ze śpiewem kolęd z placu Jana Pawła II do parafii p.w. św. Jana Apostoła i Ewangelisty, gdzie czekała na nas stajenka z Dzieciątkiem Jezus. Po drodze obejrzeliśmy przygotowaną przez Akcję Katolicką inscenizację nawiązującą do hasła tegorocznego orszaku, a zarazem słów św. Jana Pawła II, jakie wypowiedział 40 lat temu podczas pierwszej pielgrzymki do Polski, „I odnowi oblicze Ziemi”.

        

       Biskup ełcki Jerzy Mazur - Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji podziękował licznie przybyłym za świadectwo wiary i  przypomniał, że Kościół powinien być misyjny, a Orszak Trzech Króli jest pięknym obrazem Kościoła wychodzącego, będącego w drodze, niosącego orędzie o Zbawicielu. „Niech ten Orszak przypomina, że winniśmy iść i głosić Chrystusa dla innych”, dodał pasterz Kościoła i przypomniał, że ten dzień jest szczególny – światu objawił się Zbawiciel. Każdy z nas jest wezwany, aby radość zanieść swoim bliskim i każdemu napotkanemu człowiekowi.

        

       Ze swej strony serdecznie dziękuję za obecność uczniom  z naszej ełckiej „piątki” i ich rodzicom, że odpowiedzieli na zaproszenie i w tym roku wyjątkowo licznie przybyli. W sposób szczególny dziękuję wicedyrektor naszej szkoły pani Ewie Cwalinie za wsparcie przygotowań do uroczystości i że w dniu dzisiejszym zaszczyciła nas swoją obecnością.

        

       Elżbieta Sobczyk

     • Akcja "Zbuduj termobudkę"
      • Akcja "Zbuduj termobudkę"

      • W grudniu w naszej szkole wraz ze Stowarzyszeniem Kociaki Psiaki i Adopciaki, przeprowadziliśmy akcję charytatywną pt. "Zbuduj termobudkę". Akcja miała na celu przygotowanie z pudełka styropianowego budki na zimę dla kotów wolno żyjących w Ełku. Chętni uczniowie z klas 1-6 wraz z rodzicami przygotowali termobudki, które zostały rozstawione w miejscach, w których bezdomne koty mogą się schronić zimą.

       Dziękujemy za okazanie dobrego serca naszym kotkom.

       Rokosz Izabela, Kubeł Barbara, Kubeł Robert

     • Podziel się książką
      • Podziel się książką

      • Zakończyliśmy akcję zbierania książek pisanych w języku polskim, dla rodaków z Białorusi. Zebrane książki trafią do polskich rodzin, szkół oraz Domów Polskich w Grodnie, Lidzie i Wołkowysku. Priorytetem działalności tych placówek jest rozwój nauki języka polskiego i kultury oraz zachowanie tradycji naszych przodków.

       Serdecznie dziękujemy uczniom, rodzicom, nauczycielom naszej szkoły oraz społeczności Zespołu Szkół Mechaniczno – Elektrycznych w Ełku za ofiarność i wielkie zaangażowanie w przeprowadzoną akcję.

       Koordynatorzy: Barbara Kubeł, Robert Kubeł

   • Kontakty

    • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Marii Konopnickiej w Ełku
    • sp5elk@onet.pl
    • 87 732 60 71
    • ul. św. Maksymiliana Marii Kolbego 11 19-300 Ełk