• Dziel się Uśmiechem

• Program "Dziel się uśmiechem"

• Na przełomie października i listopada br., tuż przed przejściem na nauczanie zdalne kl. 1-3, po raz pierwszy w naszej szkole, odbyła się akcja w ramach programu „Dziel się uśmiechem”. Celem akcji była ogólna profilaktyka w zakresie higieny jamy ustnej, a w szczególności wyrabianie dobrych nawyków u najmłodszych dzieci . Uczniowie uczestniczący w zajęciach edukacyjnych poznali najważniejsze zasady, które przyczyniają się do utrzymania zdrowych zębów, a wraz z tym całego organizmu człowieka. Na koniec zajęć każdy uczeń otrzymał pakiet profilaktyczny, w skład których wchodziły: pasta do zębów, szczoteczka, guma Orbit oraz książeczka edukacyjna. Akcja została przeprowadzona dzięki wsparciu Polskiego Czerwonego Krzyża, Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej i firmy Orbit w ramach VIII edycji programu „Dziel się uśmiechem”.

Dziękuję wychowawcom za możliwość przeprowadzenia zajęć, w szczególności za pomoc - p. Annie Mścichowskiej i p. Teresie Jankowskiej.

Agnieszka Marcinkiewicz

• Dziel się Uśmiechem

• Problem próchnicy dotyczy niemal 100% dorosłych Polaków*

Dlatego profilaktyka próchnicy jest tak ważna, szczególnie u dzieci. To właśnie edukacja i utrwalanie prawidłowych nawyków już od najmłodszych lat zwiększa szanse na zdrowy i piękny uśmiech przez całe życie.

Stan higieny jamy ustnej wśród dzieci w Polsce jest bardzo zły. Z badań wynika, że aż 72% dzieci w wieku 5-13 lat w naszym kraju ma próchnicę, a na każde dziecko przypadają średnio 3 zęby wymagające leczenia. Próchnica w największym stopniu dotyka dzieci w wieku 5-9 lat – w tej grupie odsetek chorych sięga 76%. Z problemem próchnicy częściej borykają się dzieci żyjące w miastach poniżej 100 tysięcy mieszkańców lub na wsiach. Niestety nawet w większych aglomeracjach odsetek najmłodszych dotkniętych próchnicą nie spada poniżej 70%.

Z początkiem września 2020 roku ruszyła kolejna edycja programu „Dziel się Uśmiechem”. Do końca roku szkolnego blisko 100 000 dzieci pozna zasady prawidłowej higieny jamy ustnej i dowie się jak zapobiegać próchnicy. Ambasadorką ósmej edycji programu będzie ponownie znana aktorka Magdalena Różczka.

Program „Dziel się Uśmiechem” organizowany jest w polskich szkołach już od 2013 roku!
            Dzieci z klas 1-3 będą uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych oraz dostaną pakiety edukacyjne ( szczoteczka, pasta do zębów, guma Orbit i książeczka informacyjna) i poznają 4 proste kroki do zachowania zdrowego uśmiechu:

1. Myj dokładnie zęby pastą z fluorem dwa razy dziennie.
            2. Używaj nici i płynów dentystycznych by czyścić zęby i przestrzenie międzyzębowe.
            3. Po jedzeniu i piciu, gdy nie możesz umyć zębów, przez 10 minut żuj bezcukrową gumę.
            4. Odwiedzaj regularnie gabinet stomatologiczny- nie rzadziej niż co 6 miesięcy.

WSPÓŁORGANIZATOR|:

Koordynator: Agnieszka Marcinkiewicz