Myśl i działaj w cyfrowej erze – nasz kolejny projekt do programu Erasmus+ uzyskał pozytywną ocenę i otrzymaliśmy fundusze z programu POWER na jego realizację.
Z satysfakcją informujemy, iż w okresie od 01.10.2020 r. do 30.09.2022 r. Szkoła Podstawowa nr 5 im Marii Konopnickiej w Ełku realizuje projekt zatytułowany Myśl i działaj w cyfrowej erze. Projekt finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej“ i jest realizowany na zasadach programu Erasmus+. Na zrealizowanie projektu nasza szkoła otrzymała dofinansowanie w kwocie 163733,73 PLN.
Poprzez realizację przedsięwzięcia w szczególności chcemy ulepszyć stosowane w szkole metody nauczania, rozwinąć kompetencje językowe oraz wykorzystywać narzędzia TIK na większą skalę w uczeniu się i nauczaniu.
Cele naszego projektu to: nabycie nowych kompetencji przez nauczycieli wymaganych w XXI wieku: korzystanie z narzędzi TIK oraz posługiwanie się językiem angielskim, podniesienie jakości nauczania poprzez wprowadzenie innowacyjnych metod oraz stosowanie nowoczesnych narzędzi TIK na różnych przedmiotach na drugim etapie edukacji, zaangażowanie większej liczby nauczycieli w realizację projektów międzynarodowych (eTwinning), wyposażenie uczniów w umiejętności XXI w. i przygotowanie ich do roli obywatela wielokulturowej Europy.
W projekcie udział bierze 16 nauczycieli różnych specjalizacji, którzy będą zdobywać wiedzę i nowe umiejętności na zagranicznych kursach specjalistycznych, językowych i metodycznych organizowanych przez instytucje z doświadczeniem i rekomendowane przez School Education Gateway: Europass Teacher Academy i Learning Together. Partnerem naszego projektu jest szkoła podstawowa CEIP Hilarión Gimeno w Saragossie w Hiszpanii. Jest to szkoła dwujęzyczna, jej nauczyciele specjalizują się w nauczaniu metodą CLIL. Od lat realizują projekty międzynarodowe, uczą się jak efektywnie wdrażać metody innowacyjne i narzędzia TIK. Realizowane przez nich w szkole projekty mają charakter interdyscyplinarny. W ramach projektu 4-osobowa grupa nauczycielek weźmie udział w job shadowing w instytucji partnerskiej.
Projekt obejmuje działania w szkole związane z wdrażaniem zdobytej wiedzy, nabytych umiejętności i kompetencji oraz ich upowszechnienie i ewaluację. Nauczyciele zdobędą wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne w stosowaniu metod innowacyjnych takich jak: nauczanie metodą projektu, rozwiązywania problemów, CLIL, odwrócona klasa. Uczestnicy specjalistycznych kursów również będą zdobywać wiedzę i uczyć się jak przekazywać uczniom wiedzę na bazie nowoczesnych technologii. Nauczą się tworzenia profesjonalnych aplikacji służących przekazywaniu uczniom zintegrowanych treści przedmiotowych.
Rezultatami niematerialnymi, które osiągniemy podczas realizacji projektu będą: wiedza i doświadczenie uczestników, zmiany postaw, przyrost kompetencji, większa świadomość kulturowa, lepsza znajomość języków obcych. Materialne rezultaty to: scenariusze zajęć wykorzystujące nowe metody, publikacje, raporty z badań, pakiety dydaktyczne, przeszkolone osoby, przeprowadzone lekcje, strona www z linkami zawierającymi nowoczesne aplikacje do wykorzystania przez nauczycieli. Projekt przyniesie długofalowe korzyści. Nowy sposób przekazywania wiedzy pozostałym nauczycielom–coaching, spowoduje zwiększenie stosowania innowacyjnych metod przez nauczycieli. Dowiedzą się oni jak znaleźć kompromis pomiędzy wymaganiami programu nauczania a motywacją uczniów i potrzebą rozwijania ich kompetencji. W wyniku realizacji projektu i jego kontynuacji nastąpi poprawa jakości pracy szkoły poprzez zaadoptowanie przykładów dobrych praktyk. Udział w projekcie „Myśl i działaj w cyfrowej erze” rozwinie naszą sieć kontaktów europejskich. Szerokie upowszechnienie informacji na temat działań projektowych i jego rezultatów wpłynie na poprawę wizerunku naszej szkoły, zwiększenie jej prestiżu i wymiaru europejskiego w środowisku lokalnym oraz na platformie eTwinning.
Koordynator projektu: Beata Ramotowska
W okresie od 03.09.2018 r. do 02.07.2020 r. Szkoła Podstawowa nr 5 im. Marii Konopnickiej w Ełku realizuje projekt zatytułowany „Aktywny nauczyciel – lepsza przyszłość” w ramach projektu “Ponadnarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej” Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), który współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego. Na zrealizowanie projektu nasza szkoła otrzymała dofinansowanie w kwocie 173 527,24 PLN. Jesteśmy mocno przekonani, że uczenie języków obcych jest kluczem, który otwiera perspektywy naszym uczniom. Projekt „Aktywny nauczyciel – lepsza przyszłość” jest odpowiedzią na potrzeby naszej szkoły – bycia nowoczesną i rozwijającą się placówką z ambicjami i wysokimi oczekiwaniami wobec uczniów i kadry uczącej. Główne cele naszego projektu to: nabycie nowych kompetencji przez nauczycieli różnych przedmiotów, przede wszystkim w posługiwaniu się językiem angielskim, co w przyszłości umożliwi nauczycielom, a przez to i uczniom zdobywanie wiedzy w międzynarodowym środowisku; podniesienie jakości nauczania poprzez zmianę tradycyjnych metod na bardziej kreatywne, w tym wdrożenie elementów metody CLIL (Content and Language Integrated Learning) oraz korzystanie z narzędzi ICT; zdobywanie wiedzy w warunkach międzynarodowych i realizacja w przyszłości wspólnych projektów ze szkołami europejskimi.
Realizowany przez nas projekt obejmuje również job shadowing (bezpośrednia obserwacja pracy zagranicznych nauczycieli) w szkole partnerskiej w Hiszpanii. Projekt jest obustronny, oznacza to, że naszych hiszpańskich partnerów realizujących projekt w ramach programu Erasmus+, również będziemy gościć w naszej szkole. Cele projektów są spójne, co gwarantuje, że wpływ na nauczycieli i uczniów będzie ogromny.
W ramach przedsięwzięcia 11 nauczycieli z naszej szkoły weźmie udział w różnych kursach zagranicznych podnoszących kompetencje w zakresie posługiwania się językiem angielskim, metodyki nauczania języka angielskiego oraz stosowania w nauczaniu metody CLIL i technologii informacyjno-komunikacyjnej.
Spodziewany wpływ projektu na uczestników: wzmocnienie kompetencji i pewności w posługiwaniu się językiem angielskim, udoskonalenie warsztatu pracy w zakresie metodologii nauczania i efektywnego stosowania narzędzi ICT, rozwinięcie umiejętności interpersonalnych i współpracy w grupie nauczycieli zróżnicowanej kulturowo oraz rozwinięcie poczucia przynależności do Europy.
Spodziewany wpływ projektu na szkołę i organizacje partnerskie: poprawa jakości pracy szkół poprzez włączenie zdobytych doświadczeń i nabytych kompetencji oraz zaadoptowanie przykładów dobrych praktyk, poszerzenie oferty zajęć z uczniami o elementy metody CLIL i posługiwanie się nowoczesnymi narzędziami technologicznymi,utworzenie sieci kontaktów europejskich, poprawa wizerunku szkoły oraz zwiększenie jej prestiżu i wymiaru europejskiego.
Koordynator projektu - Beata Ramotowska
Uczestnicy projektu
Dariusz Szumski - dyrektor, nauczyciel wychowania fizycznego
Beata Ramotowska - nauczyciel języka angielskiego, koordynator projektu
Jolanta Sawicka - nauczyciel-bibliotekarz
Iwona Juszkiewicz - nauczyciel informatyki i techniki
Magdalena Łaszcz - nauczyciel plastyki i muzyki
Anna Konopka - nauczyciel języka polskiego
Ewa Cwalina - nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej
Barbara Kiluk-Dońkowska - nauczyciel informatyki i techniki
Robert Kubeł - nauczyciel matematyki i techniki
Regina Merchelska - nauczyciel przyrody i biologii
Joanna Czarniak - nauczyciel matematyki