• Matematyka na miarę

• Realizacja projektu „Matematyka na miarę” w ramach programu mPotęga finansowanego przez Fundację mBanku

• Projekt ma na celu ukazanie uniwersalności matematyki i uświadomienie uczniom, że mają z nią do czynienia w wielu dziedzinach życia codziennego. W czasie cotygodniowych zajęć uczniowie będą realizować zadania dotyczące jednostek miar, wag, objętości oraz skali, które to tematy najczęściej sprawiają im problemy. Pracując nad zagadnieniami dzieci poznają m.in. takie zawody jak architekt, geodeta, inżynier, programista w ramach organizowanych spotkań z rodzicami i firmami działającymi na terenie miasta. Spotkania sprzyjać będą rozwijaniu zdolności matematycznych i informatycznych, jak również wyrównywaniu szans edukacyjnych poprzez udział w różnego rodzaju grach i zabawach algorytmicznych. Wszystkie podjęte działania mają na celu rozbudzanie kreatywności, wyobraźni, zachęcenie do poszukiwań, przez co rozwinięte zostaną cechy charakteryzujące ludzi przygotowanych do współdziałania, porozumiewania się, wykorzystujących nowoczesne technologie.

Jednym z efektów prowadzonych zajęć będzie opracowanie pomocy dydaktycznych w formie aplikacji multimedialnych, quizów, kodów QR, które utworzą nowoczesną bazę dydaktyczną szkoły. Kolejnym zaś umiejętność wykorzystania zdobytej wiedzy w programowaniu robotów, w czasie którego dzieci dowiedzą się m.in. w jaki sposób działają aplikacje multimedialne, wykorzystają także wiadomości z zakresu matematyki przekładając je na język algorytmów. Wyniki swoich prac zaprezentują swoim rodzicom oraz młodszym kolegom i koleżankom ze szkoły i okolicznych przeszkoli.

Wspólne zajęcia dzieci i rodziców pozwolą na ukazanie piękna matematyki w sztuce, wykorzystując m.in. metodę Snakuha, haftu matematycznego. Wykonane prace zostaną zaprezentowane całej społeczności w czasie wystawy szkolnej.

Koordynator projektu – Robert Kubeł