• Zielona flaga

• Zielone ogródki

•  W ramach działalności zespołu ds proekologicznych i prozdrowotnych oraz zespołu Zielonej Flagi uczniowie klas pierwszych naszej szkoły wykonali w miesiącu kwietniu i maju parapetowe, zielone ogródki, w których rosły zielone dodatki na nasze kanapki.  Mimo trudności związanych z pandemią, uczniowie i ich rodzice wykazali się ogromnym zaangażowaniem.

Pierwszaki chętnie sadziły nasionka rzeżuchy, pietruszki, bazylii i oregano a w skrzynkach balkonowych pojawiła się sałata i szczypiorek. Gdzieniegdzie widoczne są nawet truskawki w doniczkach.  Wszystkie wysiane rośliny pojawiają się obecnie na kanapkach dzieci. W ten sposób staramy się promować zdrowe odżywianie oraz zachęcać innych do spożywania większej ilości warzyw.

W program zielonych ogródków zaangażowały się nauczycielki: Małgorzata Popielarz, Anna Lisowka , Magda Mastaj oraz Barbara Kubel oraz dzieci z klas : I a, I b, I c i I d.

Małgorzata Popielarz

• Ubiegamy się o certyfikat „Zielonej Flagi”

• W tym roku szkolnym po kolejny ubiegamy się o uzyskanie certyfikatu Zielonej Flagi, który jest międzynarodowym wyróżnieniem przyznawanym w programie Eco-Schools (Eko Szkoły).  Celem programu jest podnoszenie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży szkolnej poprzez działania na rzecz efektywnego wykorzystania energii i surowców oraz zrównoważonej gospodarki odpadami (w tym recyklingu) w szkołach i ich otoczeniu.

„Żywność” - to obszar, który naszym zadaniem okazał się godny uwagi. Projekt zatytułowaliśmy „Odżywiaj się zdrowo. Nie marnuj jedzenia- dziel się”. Skala marnotrawstwa żywności jest bardzo duża. Spora część posiłków często pozostaje na talerzach, podobnie wygląda sprawa owoców i warzyw oraz produktów nabiałowych, które uczniowie  ramach   programu, a także drugich śniadań przynoszonych przez uczniów do szkoły. Dlatego też postanowiliśmy, przeciwdziałać temu zjawisku i wprowadzić w życie szkoły, a tym samym w gospodarstwach domowych, zmiany mające na celu propagowanie zdrowego odżywiania i ograniczenie ilości marnowanej żywności. W ciągu paru kolejnych miesięcy planujemy podjąć działania mające na celu propagowanie zdrowego odżywiania oraz zmniejszenie ilości wyrzucanych odpadów spożywczych oraz podjąć działania edukacyjne poprzez wzmocnienie świadomości dzieci i całej społeczności szkolnej na temat globalnego wpływu naszych decyzji dotyczących konsumpcji żywności.

Zachęcamy wszystkich uczniów, a także całe rodziny do przekazywania niezjedzonej żywności do Ełckiej Jadłodzielni, ul. Małeckich 3 (od podwórka).

Elżbieta Naruszewicz - szkolny koordynator projektu