• Szkoła Promująca Zdrowie

Zdrowie jest więcej warte niż wykształcenie.” Thomas Jefferson
          Szkoła Podstawowa nr 5 im. Marii Konopnickiej w Ełku od 10 lat realizuje ogólnopolski Program Szkoła Promująca Zdrowie.

W roku szkolnym 2010/2011 dołączyliśmy do wojewódzkiej sieci szkół promujących zdrowie. Od grudnia 2013 roku posiadamy Wojewódzki Certyfikat SzPZ. Nasze działania na rzecz zdrowia zostały docenione i nagrodzone przyznaniem Krajowego Certyfikatu SzPZ w grudniu 2017 roku.

Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną:
           systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej,
           wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.

Standardy szkoły promującej zdrowie
          1. Koncepcja pracy szkoły, jej struktura i organizacja sprzyjają uczestnictwu społeczności szkolnej w realizacji działań w zakresie promocji zdrowia oraz skuteczności i długofalowości tych działań.
          2. Klimat społeczny szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz rodziców uczniów.
          3. Szkoła realizuje edukację zdrowotną uczniów, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych oraz dąży do poprawy jej skuteczności.
          4. Warunki oraz organizacja nauki i pracy sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz współpracy z rodzicami.
          Koncepcja szkoły promującej zdrowie
          Podstawą koncepcji SzPZ są założenia promocji zdrowia, zgodnie z którymi:
           zdrowie jest tworzone przez ludzi w codziennym życiu, we wszystkich siedliskach, w których żyją, uczą się, pracują, wypoczywają, bawią się; jednym z siedlisk jest szkoła i jej społeczność – nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni, uczniowie i ich rodzice;
           niezbędne są dwa wzajemnie powiązane rodzaje działań: działania indywidualne ludzi, którzy starają się, aby ich styl życia był prozdrowotny, działania wspólne społeczności, która tworzy sprzyjające zdrowiu środowisko fizyczne i społeczne;
           warunkiem skuteczności działań jest uczestnictwo i zaangażowanie jak największej liczby członków danej społeczności; programy promocji zdrowia są wdrażane „z ludźmi”, a nie „dla
          ludzi”. W szkole niezbędne jest uczestnictwo nauczycieli, innych pracowników i uczniów (rzeczywiste, a nie pozorne) oraz współpraca z rodzicami uczniów.

Na przełomie września i października roku szkolnego 2020/2021 zostały przeprowadzone badania ankietowe wśród grup społeczności szkolnej:
          uczniów klas VII a, b, c, d – 96 osób, klas V a ( 24 osoby) i klasy V b (15 osób) metodą pracy pisemnej na temat „Co lubię a czego nie lubię w mojej klasie”, klas III a (22 osoby) i III c (19 osób) metodą „Narysuj i napisz” na temat: Co lubię w mojej klasie? Czego nie lubię w mojej klasie?
          nauczycieli – 34 osób,
          rodziców - 86 osób,
          pracowników niepedagogicznych szkoły – 7 osób.

Celem ankietowania było zbadanie klimatu społecznego szkoły sprzyjającego zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz rodziców uczniów. Dobry klimat społeczny jest podstawowym założeniem SzPZ i decyduje w znacznym stopniu o jakości pracy i życia szkoły oraz jest zasobem dla zdrowia uczniów i pracowników. Wyniki badania stanowiły podstawę do opracowania planu działań na rok szkolny 2020/2021 w zakresie Szkoły Promującej Zdrowie dla rozwiązania problemu priorytetowego:
          Niewystarczające umiejętności budowania pozytywnych relacji międzyludzkich i zbyt małe wspieranie uczniów w rozwoju ich osobistego potencjału (pozytywnych i mocnych stron).
          W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo społeczności szkolnej, biorąc pod uwagę trudną sytuację związaną z epidemią koronawirusa COVID - 19 i zdalne nauczanie w klasach IV – VII od 26 października 2020r. i w klasach I –III od 9 listopada 2020r. zespół ds. promocji zdrowia (po konsultacji z dyrekcją szkoły) postanowił o czasowym zawieszeniu realizacji zaplanowanych działań.

W naszej placówce w ramach programu Szkoła Promująca Zdrowie systematycznie prowadzone są działania które obejmują: aktywność ruchową, zdrowe żywienie (odżywianie), kształtowanie umiejętności psychospołecznych, bezpieczeństwo – tworzenie bezpiecznego środowiska uczniom i wszystkim pracownikom szkoły, ochronę zdrowia psychicznego, profilaktykę (uniwersalną, selektywną) skierowaną do różnych grup, we współpracy z różnymi środowiskami i instytucjami, które mają na celu zapobieganie pojawieniu się lub rozwojowi zaburzeń, chorób lub innych niekorzystnych zjawisk społecznych.
          I. Aktywność ruchowa, która stanowi istotny warunek prawidłowego rozwoju fizycznego, psychicznego i społecznego; poprawia ogólną sprawność organizmu i wytrzymałość na zmęczenie oraz stres, wzmaga działanie układu immunologicznego.

Więcej informacji>>> Szkola_promujaca_zdrowie_-_standardy__koncepcja__2020.pdf