• Aktualności

          • Sobota na Górze Fuji – Świętym  symbolu Japonii
            • Sobota na Górze Fuji – Świętym symbolu Japonii

            • 18 listopada 2023 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w prelekcji podróżniczej Roksany Zawiłowskiej „Wspinaczka na górę Fuji  ” Jak spełnić swoje marzenia?” w ramach spotkań zorganizowanych przez Ełckie Centrum Kultury w ramach III Edycji Dnia Japońskiego.

                Jak powiada japońskie przysłowie: “Ten, kto raz wejdzie na górę Fuji jest mędrcem, ten kto zrobi to dwa razy – jest głupcem”. Majestatyczna i pełna uroku, święty symbol i znak rozpoznawczy Japonii. Góra Fuji, bo o niej mowa, jest czynnym stratowulkanem i celem wypraw wyznawców Shinto, a także turystów chcących podziwiać z jej szczytu panoramę kraju. Jak się na nią dostać i czy w ogóle warto ją odwiedzić? Święta góra Fuji to chyba najbardziej kultowe i rozpoznawalne miejsce w Japonii. Jej wizerunek możemy spotkać na pocztówkach, obrazach czy magnesach na lodówce. Od lat inspirowała malarzy, rzeźbiarzy czy poetów. Nic więc dziwnego, że dla Japończyków urosła do rangi swego rodzaju bóstwa. Przyjmuje się nawet, że jej nazwa może wywodzić się od „Fuchi”, co w języku ajnoskim oznacza boginię ognia. Jeżeli chodzi o wejście na sam szczyt Fuji, górę można odwiedzać jedynie dwa razy do roku – w lipcu oraz sierpniu. Prowadzą na nią cztery szlaki. Każdy z nich został podzielony na 10 stacji – pierwsza zaczyna się u samego podnóża, a ostatnia kończy przy kraterze wulkanu. Szlaki mają swój początek w różnych miastach, a do wysokości 2400 m n.p.m., gdzie ma swój początek piąta stacja, prowadzi droga asfaltowa. W sezonie, do tego poziomu możemy dostać się autobusem rejsowym.   

                 Zwieńczeniem sobotniego popołudnia był wernisaż wystawy fotograficznej „40 widoków na Japonię” Piękne fotografie to fascynująca podróż przez niezwykłą różnorodnośći piękno kraju kwitnącej wiśni. Inspiracją dla nazwy wystawy były słynne drzeworyty Hokusaia, które uwieczniły 36 widoków na Górę Fuji. Podobnie jak te dzieła sztuki, „40 widoków na Japonię” prezentuje różnorodność krajobrazów, kulturę i ducha tego kraju: od majestatycznych świątyń, gdzie duchowość splata się z architekturą, przez malownicze uliczki pełne tajemniczych sklepików i japońskich rzemieślników, aż po wspaniałe krajobrazy przyrody. Autorki zdjęć – Roksana Zawiłowska i Aleksandra Popek, które spędziły w Japonii kilka lat – w swoich kadrach starały się oddać hołd bogatej historii kraju oraz jego niezwykłej różnorodności. Wystawa była zaproszeniem do podróży przez różne strony Japonii i odkrywania jej piękna, które trwa od wieków.   

                W czasie wizyty w ECK mieliśmy możliwość napicia się japońskiej herbaty i skosztowania japońskich potraw i słodyczy oraz zrobienia zakupów  w „ japońskich sklepikach”.  

              Do zobaczenia za rok!

               Elżbieta Naruszewicz

          • Wielka wyprawa- Antarktyka i Ameryka Południowa
            • Wielka wyprawa- Antarktyka i Ameryka Południowa

            • 15 listopada 2023 roku uczniowie klas 1-3 oraz klas 5 i klas 8 wzięli udział w spotkaniach  z podróżnikiem Panem Piotrem Horzelą. Dzięki niezwykłej pasji i barwnym opowieściom uczniowie klas młodszych przenieśli się do Antarktyki, a konkretnie do stacji polarnej, w której nasz podróżnik spędził  blisko półtora roku mierząc lodowce oraz monitorując zachowania pingwinów i innych zwierząt. Z wielkim zaciekawieniem słuchaliśmy opowieści o bazach polarnych, nauce, wietrze, lodzie i oczywiście o tym, co robią pingwiny, gdy słonie morskie wylegują się na plaży…                                                   

              Uczniowie klas starszych to zupełnie inna opowieść o Ameryce Południowej. Piękna opowieść o niezwykłej podróży z surowej Patagonii do kipiącej życiem Amazonii. W Ameryce Południowej Pan Piotr spędził blisko pół roku. W tym czasie przejechał trasę od Przylądku Horn do dorzecza Amazonii. Podczas podróży miał okazję zahaczyć o niemalże wszystkie strefy klimatyczne. Odwiedził Argentynę, Chile, Boliwię, Peru, Paragwaj i Brazylię. Opowiedział nam  o różnych formacjach górskich, pustyniach, wulkanach, tropikalnych lasach, wodospadach czy tak znanych na świecie miejscach jak Machu Picchu. Pokaz wzbogacony został  o informacje dotyczące odpowiedzialnej turystyki, świadomej konsumpcji, różnic międzykulturowych i stereotypów.

               Uczniowie i nauczyciele byli zafascynowani barwnymi pełnymi ekspresji opowieściami podróżnika. Jesteśmy pewni, że Pan Piotr Horzela będzie często gościł w naszej szkole.

              Organizator Elżbieta Naruszewicz

          • Gratulujemy!
            • Gratulujemy!

            • Uczeń klasy ID Piotr Czepułkowski otrzymał wyróżnienie w XVI Festiwalu Piosenki i Pieśni Patriotycznej. Wielkie gratulacje i życzymy dalszych sukcesów!

            • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

            • 20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Data ta nie jest przypadkowa - upamiętnia uchwaloną 20 listopada 1989r. "Konwencję o prawach dziecka". W tym dniu mile widziana koszulka w kolorze niebieskim.

              SU

          • III Powiatowy Konkurs Ortograficzny
            • III Powiatowy Konkurs Ortograficzny

            • DYKTANDO PATRIOTYCZNE

              6 listopada 2023 roku w Szkole Podstawowej nr 5 im. Marii Konopnickiej w Ełku odbył się III Powiatowy Konkurs Ortograficzny. Patronat nad nim objął Starosta Ełcki – Pan Marek Chojnowski. W zmaganiach wzięło udział 49 uczniów z jedenastu szkół podstawowych powiatu ełckiego. Rywalizacja odbyła się w trzech kategoriach wiekowych. Każda grupa napisała dyktando nawiązujące treścią do wydarzeń związanych z historią naszej ojczyzny. Teksty konkursowe przygotowały doradczynie metodyczne z MODN-u w Ełku, panie: Aneta Skrzypiec (I kategoria – kl. III), Monika Budnik (II kategoria – kl. IV-VI) oraz emerytowana metodyczka - Alicja Wysocka (III kategoria – kl. VII, VIII).

              Uroczyste podsumowanie konkursu miało miejsce 10 listopada 2023 roku w auli naszej szkoły. Laureatom wręczono dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców, a organizatorki przedsięwzięcia, Barbara Młodzianowska, Ewa Siemienkiewicz i Mariola Stankiewicz, pogratulowały uczniom wygranej i życzyły dalszych sukcesów.

              LAUREACI

              KLASY III:

              I miejsce – Franciszek Krasnoborski SP9,

              II miejsce – Julia Ramotowska SP1,

              III miejsce – Karolina Trojanowska SP5.

              KLASY IV-VI:

              I miejsce – Nataniel Olszewski SP2,

              II miejsce – Lena Pieszko SP5,

              III miejsce – Aleksandra Sarnacka SP2.

              KLASY VII i VIII:

              I miejsce – Kalina Szafranowska-Sienkiewicz SP9,

              II miejsce – Nataniel Borysowski SP2,

              III miejsce – Łukasz Sobolewski SP7.

          • Młodzicy wygrywają drugi mecz ligowy
            • Młodzicy wygrywają drugi mecz ligowy

            • Dnia 12 listopada nasi koszykarze udali się do Pisza aby rozegrać drugi mecz ligowy. Odnosimy kolejne pewne zwycięstwo. 

              TSK Roś Pisz - UKS Nenufar 5 Ełk —- 17 : 119

              (2:47, 10:29, 1:7, 4:36)

              Skład:

              Tymon Mastaj 

              Michał Sadowski - 19 pkt

              Aleks Sewastianowicz - 24 pkt

              Szymon Ołowiecki - 16 pkt

              Aleksander Klepacki - 13 pkt

              Mateusz Malinowski - 8 pkt

              Janek Mużyło - 3 pkt

              Mateusz Żóber - 10 pkt

              Bartek Kapla - 24 pkt

              Bruno Sierzputowski - 2 pkt

              Trener: Łukasz Romatowski

              Gratulujemy!

          • Rozstrzygnięcie konkursu plastyczno- technicznego pt. "Jesienne drzewo"
            • Rozstrzygnięcie konkursu plastyczno- technicznego pt. "Jesienne drzewo"

            • Już po raz czwarty uczniowie klas I-III mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności plastyczne w konkursie pt. "Jesienne drzewo". Dzieci na terenie szkoły tworzyły jesienne kompozycje z wcześniej zgromadzonych materiałów przyrodniczych i papierniczych. Wszystkie prace były przemyślane, oryginalne i estetycznie wykonane. Komisja konkursowa w składzie: Teresa Zubrzycka, Anna Chludzińska, Anna Milewska i Ewelina Kleszczewska oceniła twórczość małych artystów, biorąc pod uwagę ich wkład pracy, zastosowaną technikę, oryginalność i estetykę.

              W rezultacie wyłoniono laureatów i przyznano nagrody, które wręczył pan dyrektor Dariusz Szumski podczas apelu szkolnego dla klas I-III. Pozostali uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali słodkie upominki.

              Laureaci:

              Klasa I

              I miejsce- Rutkowska Maja kl. I C

              II miejsce- Wysocka Aleksandra kl. I D

              III miejsce- Sienkiewicz Julia kl. I A

              Klasa II

              I miejsce- Szczawińska Elena kl. II C

              II miejsce- Lemieszonek Klaudia kl. II C

              III miejsce- Wysocka Luiza kl. II A

              Klasa III

              I miejsce- Załuska Laura kl. III D

              II miejsce- Nowosadko Natalia kl. III B

              III miejsce- Dondalska Zofia kl. III B

              Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w konkursie za rok!

              Anna Lisowska, Kamila Bielecka, Anna Marchel, Anna Rogaska, Magda Mastaj, Barbara Młodzianowska

          • Obchody Dnia Niepodległości - lekcja patriotyzmu
            • Obchody Dnia Niepodległości - lekcja patriotyzmu

            • 10 listopada nasza delegacja wzięła udział w  miejskich uroczystościach upamiętniających Narodowe Święto Niepodległości. Uczestniczyliśmy w przemarszu Miejskiej Orkiestry Dętej, Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, pocztów sztandarowych i delegacji od katedry pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Urzędzie Miasta Ełku. Tu zabrzmiał hymn narodowy oraz odczytano apel pamięci, zakończony salwą honorową. Na koniec złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem Naczelnika Państwa.

          • Szkolna „Wymianka” funkcjonuje doskonale
            • Szkolna „Wymianka” funkcjonuje doskonale

            •  Ekologiczna wymiana rzeczy to idea polegająca na przekazywaniu przedmiotów, które nie są już potrzebne, innym osobom, które mogą z nich skorzystać. W ten sposób unikamy generowania niepotrzebnych odpadów i pomagamy ochronić środowisko.
               W ramach naszej szkolnej inicjatywy ekologicznej „Wymianka”, organizujemy wymianę rzeczy dla uczniów i wszystkich chętnych, nauczycieli, pracowników i rodziców. Każdy kto chce wziąć udział w akcji, przynosi do szkoły wybraną rzecz,która nie jest mu już potrzebna, ale jest w dobrym stanie. Może to być maskotka, książka, komiks, czasopismo, puzzle, gra planszowa, klocki, przybory szkolne, bibeloty, zabawki, gry, płyty CD i DVD, nietrafione prezenty, czy też różnego rodzaju akcesoria.

               Wymiana ma charakter stały- regał ”Wymianka” stojący na pierwszym piętrze, tuż przy pokoju nauczycielskim.

               W ten sposób każdy ma szansę zdobyć nowe przedmioty, które mu się przydadzą, a jednocześnie pozbyć się tych, których już nie potrzebuje.

              W wymianie dzieciom będą pomagać członkowie koła ekologicznego „Jestem EKO” wraz z opiekunem Elżbietą Naruszewicz.                                           

              Rzeczy z dołączoną karteczką (imię, nazwisko, klasa), można przynosić do sali nr 224 (pracownia geograficzna). Uczeń nagrodzony zostanie pochwałą za zaangażowanie społeczne.

               Dlaczego warto wziąć udział w ekologicznej wymianie rzeczy?

               Ekologiczna wymiana rzeczy to nie tylko sposób na ochronę środowiska, ale także świetna okazja do integracji i zabawy. Dzieci uczą się dzielić się z innymi i szanować rzeczy, które mają wartość dla innych. Wymiana rzeczy to także sposobność do zdobycia nowych przedmiotów, bez konieczności ich kupowania, co jest oszczędne dla portfela.

              Jak przygotować się do ekologicznej wymiany rzeczy?
              Jeśli  chcesz wziąć udział w akcji, upewnij się czy rzecz do wymiany nie jest już potrzebna w domu i jest w dobrym stanie.

               Ekologiczna wymiana rzeczy to wspaniała okazja do edukacji ekologicznej i rozwijania empatii. 

               Zachęcamy  Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w naszej szkolnej inicjatywie!

                                                                                      Elżbieta Naruszewicz

            • WYNIKI DYKTANDA PATRIOTYCZNEGO

            • 6 listopada 2023 roku w Szkole Podstawowej nr 5 im. Marii Konopnickiej w Ełku odbył się III Powiatowy Konkurs Ortograficzny. Laureatów zapraszamy 10 listopada na godz. 9:00 do auli naszej szkoły na uroczyste wręczenie dyplomów i nagród.

              LAUREACI

              KLASY III:

              I miejsce – Franciszek Krasnoborski SP9,

              II miejsce – Julia Ramotowska SP1,

              III miejsce – Karolina Trojanowska SP5.

              KLASY IV-VI:

              I miejsce – Nataniel Olszewski SP2,

              II miejsce – Lena Pieszko SP5,

              III miejsce – Aleksandra Sarnacka SP2.

              KLASY VII i VIII:

              I miejsce – Kalina Szafranowska-Sienkiewicz SP9,

              II miejsce – Nataniel Borysowski SP2,

              III miejsce – Łukasz Sobolewski SP7.

          • Dni matematyki i informatyki “INFOMAT”
            • Dni matematyki i informatyki “INFOMAT”

            • W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 5 IM. MARII KONOPNICKIEJ W EŁKU

              17.11 – 23.11.2023 r.

              17.11

              Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia - konkurencje matematyczne na korytarzach szkolnych, lekcje matematyki poświęcone tabliczce mnożenia.

              20.11

              Wystawa na  korytarzach  prac konkursowych uczniów klas IV–VIII: „Ciekawe liczby”( rozstrzygnięcie konkursu)

              Przebrania uczniów za ulubione postaci z gier, miłośników matematyki i informatyki

              Konkurs  matematyczno- informatyczny dla klas IV- VI “Jeden z dwunastu” - aula, 5 godzina lekcyjna

              Wyścigi robotów -  korytarz na I piętrze, długa przerwa

              21.11

              Qr kody – konkurs matematyczno – informatyczny dla chętnych uczniów

              Okulary VR – stoisko na przerwach, korytarz

              Drukarka 3D – pokaz druku 3D, korytarz

              Rozstrygnięcie konkursu na makietę - wystawa prac uczniów

              “Zadaniomat “ - stoisko z zagadkami, rebusami matematyczno - informatycznymi - przerwy, korytarz

              22.11

              Roztrzygnięcie konkursu kulinarnego – wypieki matematyczno – informatyczne – prezentacja wypieków, korytarz szkolny

              Turniej e- szachy – sale informatyczne,

              Gry planszowe logiczne – korytarze szkolne, przerwy

              23.11

              Międzyszkolny konkurs matematyczny “Matematyczna przygoda”

               - godz. 12:00 aula

              Zespół nauczycieli matematyki i informatyki

               

               

          • Zajęcia ze Strażą Miejską
            • Zajęcia ze Strażą Miejską

            • Od wielu lat współpracujemy ze Strażą Miejską. Corocznie w klasach młodszych odbywają się zajęcia poświęcone bezpieczeństwu i profilaktyce, prowadzone przez Panie Strażniczki Miejskie. W klasach I- III spotkania mają na celu kształtowanie nawyków bezpiecznego zachowania się w czasie poruszania się po drodze, w czasie zabaw oraz radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia.

              W roku szkolnym 2023/2024 zostały zrealizowane następujące tematy:

              „Bezpiecznie w drodze do szkoły”, podczas spotkania przypomniano uczniom o konieczności noszenia odblasków;

               „Bezpiecznie w kontakcie z drugą osobą”, podczas spotkania zwrócono dzieciom uwagę na zagrożenia, jakie mogą ich spotkać ze strony osób nieznajomych, jak zachować się w przypadku zaczepiania przez obcych. Jak postępować w sytuacji napotkania np. na błąkającego się psa czy innego zwierzęcia.

              Podczas zajęć, przedstawiono także uczniom charakterystykę stanowiska pracy  funkcjonariusza Straży Miejskiej. Dzieci miały okazję  wykazać się wiedzą na temat bezpieczeństwa na drodze, funkcji sygnalizacji świetlnej oraz pasów bezpieczeństwa. Przypomniano i utrwalono numery alarmowe. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze z aktywnym udziałem uczniów. Na zakończenie uczniowie oraz wychowawczynie otrzymały elementy odblaskowe.

              Dziękujemy!

              Pedagodzy: Kamila Szymczak i Jarosław Obrycki

          • Październik w klasach 1-3
            • Październik w klasach 1-3

            • Drzewoterapia

              Muzeum Mleka w Grajewie

              CEE w Ełku

              "Majsterkowo" w Castoramie

              Żywa lekcja muzyki

              Wizyta w Urzędzie Miasta i Starostwie Powiatowym w Ełku

              Cmentarz - Pomnik Bohaterów Poległych o Walce o Wolność

              Planet Cinema Ełk

              Święto Dyni

              Kiszenie kapusty

              Park wodny MOSiR

          • Dzień postaci z bajek
            • Dzień postaci z bajek

            • 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney'a, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. To wyjątkowe święto, szczególnie dla najmłodszych uczniów, którzy mogą tego dnia wcielić się w ulubioną postać i zanurzyć się w świat magicznych historii. W miniony piątek w naszej szkole pojawili się czarodzieje, księżniczki, wróżki, piraci, superbohaterowie oraz zwierzątka. Dzieci rozwiązywały zagadki przygotowane przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, rozpoznawały bajkę po rekwizycie lub cytacie, a także wykonywały zadania. W nagrodę otrzymały cukierki ufundowane przez Radę Rodziców. Na wybranych lekcjach uczniowie opisywali lub tworzyli ilustracje ulubionych postaci. To był kolorowy, pełen uśmiechu dzień, który pozwolił nam wszystkim znów poczuć się dzieckiem.

              SU z opiekunkami

          • Spotkanie z ratownikami medycznymi
            • Spotkanie z ratownikami medycznymi

            • 30 października  w naszej szkole gościliśmy ratowników medycznych pana Pawła Wysotę oraz Filipa Miszczaka. Z chęcią opowiadali o pracy ratownika. Wiadomości te okażą się na pewno przydatne w życiu codziennym. Dodatkowo panowie ratownicy, uczyli pierwszej pomocy przedmedycznej w różnych sytuacjach oraz prawidłowo przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową serca. Uczniowie klasy 5c po kolei mieli możliwość przećwiczenia sposobu uciskania klatki piersiowej i wdechów na fantomach. Ratownicy uświadomili wszystkich, że obowiązkiem każdego człowieka jest udzielenie pierwszej pomocy potrzebującemu, należy w tym czasie pamiętać również o swoim bezpieczeństwie.

              Najlepszy ratownik - to żywy ratownik !

              Serdeczne podziękowania dla pana Pawła Wysoty, pana Filipa Miszczaka oraz pani Julity Grabowik  za zorganizowanie i  przeprowadzenie prelekcji.

              # Pogotowie Ratunkowe Ełk

              Daria Jurczyk

          • Szkole pomagamy – świat oczyszczamy
            • Szkole pomagamy – świat oczyszczamy

            • „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci” to projekt ekologiczny i edukacyjny, który sprawia, że każda osoba biorąca w nim udział przyczynia się do poprawy jakości naszego środowiska, ma możliwość pozbycia się niepotrzebnych, zalegających sprzętów. Ponadto szkoła otrzymuje nagrodę w postaci artykułów papierniczych.
              Przekazaliśmy ok. 200kg baterii, laptopy, ponad 70 telefonów, tabletów, odkurzacze, klawiatury, głośniki i wiele innych drobnych urządzeń.
              Dziękujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w akcji.

              B. Kubeł, R. Kubeł, A. Lisowska

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Marii Konopnickiej w Ełku
      • 87 732 60 71
      • ul. św. Maksymiliana Marii Kolbego 11 19-300 Ełk Poland
      • REGON - 000720326