• Aktualności

          • „Będziecie moimi świadkami”
            • „Będziecie moimi świadkami”

            • W ramach obchodów Tygodnia Misyjnego (23-29 października) uczniowie z klas VII – VIII zostali zaproszeni do udziału w Powiatowym Konkursie Plastyczno – Literackim „Misjonarze budowniczymi cywilizacji miłości i pokoju” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2 im. D. Siedzikówny „Inki” i Parafię Katedralną pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Ełku. Celem konkursu było: budzenie misyjnej świadomości, uwrażliwienie na rzecz misji, integracja wokół idei pokoju, miłości, otwartości, empatii i tolerancji wobec innych kultur.
              Grupa uczniów naszej szkoły odpowiedziała na zaproszenie i z należytą troską wykonała prace plastyczne i literackie (wiersze). Talenty i zdolności uczniów zostały docenione i nagrodzone. W formie plastycznej tytuły laureatów zdobyły uczennice:

              1. Weronika Sutuła – kl. VII b

              2. Amelia Wałejko – kl. VIII c

              W formie literackiej uczniowie:

              2. Julia Gulan – kl. VIII f

              3. Seweryn Gawedzki – kl. VIII c

              Dziękujemy i gratulujemy uczniom i rodzicom za piękne świadectwo i misyjnego ducha.

              M. Chaberek

          • Wolontariat napędzany Wiatrakami Mazur
            • Wolontariat napędzany Wiatrakami Mazur

            • Wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu naszej szkoły od października realizują projektu, którego celem jest rozwój kompetencji społecznych młodzieży, potrzebnych zarówno w działaniach wolontarystycznych, jak i tych wymaganych na współczesnym rynku pracy.

              Uczestnicząc w cyklicznych zajęciach edukacyjnych, prowadzonych przez członków Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego „Wiatraki Mazur”, poprzez praktyczne działanie, grywalizację, dyskusję młodzież jest angażowana w wolontariat, widząc jednocześnie korzyści ze wspólnego działania na rzecz innych. Wzmacniane są takie umiejętności jak: praca w zespole, planowanie, odpowiedzialność, empatia, kreatywność, odwaga w proponowaniu pomysłów.

              Robert Kubeł, Daria Jurczyk

          • Akcja Ministerstwa Edukacji Narodowej "Szkoła Pamięta"
            • Akcja Ministerstwa Edukacji Narodowej "Szkoła Pamięta"

            • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej ,,Szkoła Pamięta”.W ramach tego przedsięwzięcia dzieci pod opieką p. Marii Arciszewskiej i p. Wioletty Zakrzewskiej przygotowały prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych. Rozmawiały o ważnych wydarzeniach historycznych i lokalnych miejscach pamięci. Starsze dzieci uporządkowały opuszczone groby na Cmentarzu Komunalnym w Ełku. Akcja była dobrą okazja do kultywowania wśród dzieci i młodzieży polskiej tradycji oraz wyrabiania  postaw prospołecznych.                                                                                                           

              Maria Arciszewska, Wioletta Zakrzewska

          • SZKOŁA PAMIĘTA
            • SZKOŁA PAMIĘTA

            • Harcerze tworzącej się w naszej szkole drużyny harcerskiej wzięli udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. W ramach akcji sprzątaliśmy groby poległych żołnierzy z okresu I i II wojny światowej. Historię Cmentarza Wojennego w Ełku przybliżył harcerzom Hufca ZHP Ełk pan dr Stefan Marcinkiewicz, socjolog, badacz lokalnej historii.

              Nad służbą harcerską czuwały dh. pwd. Magdalena Lubartowicz i dh. Agnieszka Marcinkiewicz.

          • ŚWIATŁO ŁUKASIEWICZA
            • ŚWIATŁO ŁUKASIEWICZA

            • 28.10.2022 r. klasa IV c uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych w Muzeum Historycznym w Ełku pt. „Światło Łukasiewicza”. Rok 2022 został ogłoszony min. Rokiem Łukasiewicza, gdyż właśnie w nim przypada 200 rocznica urodzin tego polskiego uczonego. Zajęcia były okazją aby przybliżyć dzieciom jego dokonania. Uczniowie dowiedzieli się jak rozwijał się przemysł naftowy i jaki wpływ miał na rozwój kolejnictwa, wykonali również własne, kolorowe lampy naftowe. Po skończonych zajęciach mieliśmy okazję do obejrzenia pokaźnej ekspozycji lamp naftowych zgromadzonych w kolekcji muzealnej.

              Magdalena Lubartowicz

            • III Ełcki Festiwal Filmowy "KinoTerapia"

            • 27 października rozpoczął się III Ełcki Festiwal Filmowy "KinoTerapia" organizowany przez Ełckie Centrum Kultury. Z tej okazji grupa uczniów uczestniczących na zajęcia koła filmowego wybrała się na seans dokumentalny pt." Simona". Film opowiada dzieje legendarnej badaczki - Simony Kossak, która żyła otoczona zwierzętami w Puszczy Białowieskiej. Ta pochodząca z wybitnej rodziny artystycznej biolożka-aktywistka zdecydowała się uciec od bliskich - słynnego rodu Kossaków. Unikalne, często prezentowane po raz pierwszy w filmie, zdjęcia i nagrania z archiwum Simony oraz jej partnera Lecha Wilczka pozwalają doświadczyć wyjątkowego życia z dala od cywilizacji. Simona była ulubienicą terroryzującego okolicę kruka, matkowała rysiowi i łosiom, a jej empatyczne podejście do zwierząt i roślin nie tylko pozwoliło nam zobaczyć Puszczę Białowieską jako unikalny na skalę światowa ekosystem, ale też pomaga nam zrozumieć, że jesteśmy współlokatorami na Ziemi i powinniśmy pozwolić innym istotom żyć. Ta barwna, bezkompromisowa i wyprzedzająca swój czas wizjonerka często samotnie musiała walczyć o dobro oraz szacunek dla przyrody. Wychodząc z kina zastanawialiśmy się, czy byliśmy gotowi, tak jak główna bohaterka, porzucić miejskie życie i zaszyć się na 35 lat w leśniczówce w towarzystwie dzikich zwierząt.

              simona.pdf

              Natalia Jurczyk-Lemieszonek

          • „W świecie wartości…”
            • „W świecie wartości…”

            • Uczniowie kl. 2 d od października uczestniczą w zajęciach w ramach innowacji „W świecie wartości”. Podczas pierwszych zajęć z kodowania uczniowie poznali następujące wartości: szacunek, tolerancja. Rozmawialiśmy o szacunku i tolerancji wspólnie zastanawiając się co oznaczają te słowa. W trakcie tych zajęć określiliśmy swój nastrój, rozmawialiśmy co lubimy najbardziej robić lub jeść, zagraliśmy w grę „Wyturlaj postać”. Na wirtualnej macie do kodowania odgadywaliśmy co kryje zakodowany obrazek, zaznaczając współrzędne według kodu. To była udana lekcja wrażliwości.

              Paulina Filipowska

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Marii Konopnickiej w Ełku
      • 87 732 60 71
      • ul. św. Maksymiliana Marii Kolbego 11 19-300 Ełk Poland
      • REGON - 000720326