• Aktualności

     • Wycieczka do „Ziołowego zakątka”
      • Wycieczka do „Ziołowego zakątka”

      • W dniach 10- 11czerwca 2019 roku odbyła się wycieczka do „Ziołowego zakątka” w Korycinach. W tym przecudnym miejscu pachnącym lasem, kwiatami i ziołami odpoczywały dwie klasy 5a i 5b wraz z wychowawczyniami p. Anną Konopką i p. Małgorzatą Kortas oraz opiekunami p. Reginą Merchelską, p. Ewą Cwaliną oraz p. Arturem Borzeńskim. „Ziołowy zakątek” zachwycił wszystkich pięknymi, tajemniczymi miejscami, pyszną kuchnią, nowymi smakami. Dzieci poznawały różne gatunki roślin, sporządzały zielnik, robiły herbaty z mieszanki ziół i suszonych owoców. Zwiedziły fabrkę produkującą herbaty i tłoczącą różnorodne oleje „Dary Natury”, a przede wszystkim miło spędziły czas i wypoczęły po trudach nauki.

       Anna Konopka, Małgorzata Kortas

     • Szkolny teatr improwizacji
      • Szkolny teatr improwizacji

      • Koło teatralne „GraMolki”, do którego należą uczniowie z klas IV-VI z opiekunami panią Anną Konopką i Kamilą Nawrot zorganizowało 14 czerwca 2019 roku szkolny dzień improwizacji. Dzieci przedstawiały historię mieszkańców Złotych Łanów, w której pewnego dnia pojawił się nieoczekiwany gość. Kim on był, co przeżywał i co wydarzyło się z mieszkańcami? Widownia wiedziała najlepiej, bo to ona sugerowała narrację i ingerowała w przebieg wydarzeń. A młodzi artyści oraz opiekunki szkolnego teatru spontanicznie odgrywali wyznaczone role.

       Oprócz improwizacji narracyjnej „GraMolki” zaprosiły uczniów i nauczycieli do zabawy w „Trójgłowego eksperta”. Ćwiczyliśmy formę wywiadu, widownia zadawała ciekawe pytania, na które ekspert odpowiadał zaskakująco.

       To pierwsze teatralne przedsięwzięcie improwizacyjne w Szkole Podstawowej nr 5, przyjęte z entuzjazmem, które na pewno będzie kontynuowane.

      • Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych „Świetlik” 2019

      • W Ogólnopolskim Konkursie Nauk  Przyrodniczych „Świetlik” 2019 organizowanym przez Fundację Akademia Młodych Odkrywców z naszej szkoły wzięły udział 4 osoby.

       W tym roku szkolnym Konkurs „Świetlik” został objęty Honorowym Patronatem przez Jego Magnificencję Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

       Nagrodę główną otrzymała Alicja Torebko z klasy 4 F uzyskując 86% punktów i zdobywając tytuł laureata I miejsca.

       Gratulacje !

       W Konkursie wzięło udział 45 861 uczniów z 1323 szkół w całej Polsce.

       Jolanta Smoleńska – Szkolny organizator konkursu.

     • KARAWANA BEZ GRANIC
      • KARAWANA BEZ GRANIC

      • 7 czerwca 2019 r. odwiedziła naszą szkołę grupa muzyków, tancerzy i cyrkowców z Brazylii, Burkina Faso, Szwajcarii, Słowacji, Martyniki, Chorwacji oraz Polski. Swoim występem wnieśli energię mieszanki kultur i pasji reprezentowanych przez młodych artystów z różnych zakątków świata.

       Karawana Bez Granic promuje idee edukacji poprzez sztukę oraz międzykulturowej integracji Festiwalu Młodzieży Bez Granic realizowanego w Salezjańskim Ośrodku Wychowawczym od 2009 roku.

       Regina Merchelska

     • EKOTEST 2019
      • EKOTEST 2019

      • Za nami kolejna edycja Ogólnopolskiego Konkursu wiedzy na temat ekologii i ochrony środowiska – EKOTEST. W tym roku szkolnym do konkursu przystąpiło 3 uczniów z klas czwartych oraz 39 uczniów z klas piątych i szóstych.

        Laureatem ogólnopolskiego konkursu w kategorii klas 5-6 została Zuzanna Górska z 5a. Wyróżnieni uczniowie w tej grupie wiekowej to: Maksymilian Wilczewski 6d, Joanna Kurzątkowska 5a, Maja Budnik 6b, Witold Gos 6b oraz Alicja Torebko 4f w kategorii klas 3-4.

       Wszystkim uczniom nagrodzonym, wyróżnionym i biorącym udział w konkursie serdecznie gratuluję.

       Regina Merchelska - Szkolny organizator konkursu

     • Mistrzostwa Polski Szkół Podstawowych – jesteśmy wicemistrzami kraju!
      • Mistrzostwa Polski Szkół Podstawowych – jesteśmy wicemistrzami kraju!

      • Od 31 maja do 02 czerwca w Białymstoku odbywał się Ogólnopolski Finał Igrzysk Dzieci. Uczestniczyły w nim najlepsze szkoły ze wszystkich województw. Turniej był organizowany dla zawodników z rocznika 2006 i młodszych.

       W grupie zwyciężyliśmy z mistrzami woj. zachodnio pomorskiego SP 3 Stargard oraz mistrzami woj. dolnośląskiego SP 7 Kłodzko. Wypadek przy pracy przytrafił nam się z mistrzami woj. wielkopolskiego SP 1 Ostrów Wielkopolski. To jednak wyszło nam na dobre, podnieśliśmy się po porażce poprawiając elementy, przez które przegraliśmy. Nasza gra w kolejnych meczach wyglądała dużo lepiej co napawało optymizmem. Zmagania w grupie zakończyliśmy na 2 miejscu co promowało nas do kolejnego etapu rozgrywek.

       W ćwierćfinale pokonaliśmy mistrza woj. mazowieckiego SP 1 Grójec, a w półfinale zszokowaliśmy wszystkich rozprawiając się w pięknym stylu z jednym z faworytów rozgrywek, mistrzem woj. pomorskiego SP 7 Sopot.

       W wielkim finale musieliśmy uznać wyższość (dosłownie i w przenośni) gospodarzy z Białegostoku. Zagraliśmy słabsze spotkanie, co rzutowało na wynik końcowy, jednak mistrzowie woj. podlaskiego i tak byli poza naszym zasięgiem.

       Bartek Mońko został najlepszym strzelcem turnieju (19 pkt na mecz), natomiast Maksio Wilczewski został wybrany najlepszym zawodnikiem drużyny (na podstawie evala, który jest wyliczany ze wszystkich statystyk).

       Wyniki w grupie: SP 5 Ełk – SP 3 Stargard --- 50 : 38SP 5 Ełk – SP 1 Ostrów Wielkopolski --- 32 : 42SP 5 Ełk - SP 7 Kłodzko --- 58 : 46

       Ćwierćfinał: SP 5 Ełk - SP 1 Grójec --- 44 : 32

       Półfinał: SP 5 Ełk - SP 7 Sopot --- 52 : 36

       Finał: SP 5 Ełk - SP 47 Białystok --- 22 : 49

       Klasyfikacja końcowa:1. Białystok2. Ełk3. Sopot4. Lublin5. Ostrów Wielkopolska6. Grójec7. Gorzów Wielkopolski8. Kraków9. Skierniewice10. Niemodlin11. Stargard12. Bydgoszcz13. Tychy14. Kłodzko15. Przemyśl16. Białystok 2 (w zastępstwie za Kielce, które nie dojechały)

       Skład wicemistrzów Polski (najlepsza 12 koszykarzy z SP 5 Ełk):Bartosz Gąsiorek – 1 pkt, 11 zb, 1 as, 2 blkMichał Dyro – 19 pkt, 20 zb, 1 as, 6 prz, 4 blBartłomiej Ert – 29 pkt, 37 zb, 6 as, 6 prz, 2 blkSebastian Lisiewicz – 12 pkt, 21 zb, 2 as, 5 prz, 6 blkBartosz Mońko – 114 pkt, 29 zb, 2 as, 8 prz, 2 blk, Oskar Chrzanowski Arkadiusz Fornal – 2 pkt, 2 zb, 1 as, 4 przSzymon Kopko – 10 pkt, 4 zb, 4 as, 1 przMaksio Wilczewski – 57 pkt, 20 zb, 15 as, 17 prz, 1 blkMarcin Radel – 11 pkt, 7 zb, 1 przKamil Chrzanowski – 3 zb, 1 asJan Cituk – 3 pkt, 1 zb, 2 as, 1 prz

       Trener: Łukasz Romatowski

       Samo wygranie mistrzostw województwa i dostanie się do 16 najlepszych szkół w Polsce było wielkim sukcesem. Przed wyjazdem trener znając przygotowanie naszego zespołu postawił za cel wyjście z grupy i znalezienie się w czołowej ósemce kraju. Po cichu jednak marzył żeby dojść do półfinału i być w najlepszej czwórce turnieju. Jednak to co się wydarzyło przeszło najśmielsze oczekiwania. Na 14420 szkół podstawowych w Polsce my kończymy zmagania na 2 miejscu! Jest to niesamowite osiągnięcie naszej placówki i klubu.

       Zdobycie tytułu wicemistrza kraju kosztowało nas wszystkich dużo pracy i poświęcenia. W tym sezonie rozegraliśmy 7 trzydniowych turniejów (łącznie 21 dni). Do tego trzy jednodniowe rozgrywki różnych szczebli SZS. Uczestniczyliśmy również w U-14 gdzie rozegraliśmy 3 mecze na wyjeździe i 3 u siebie, a następnie graliśmy w dwudniowych barażach. Łącznie to wszystko daje około miesiąca zmagań. Wysiłek, który włożyliśmy w przygotowania, żeby na tych mistrzostwach być w szczycie formy i wypaść jak najlepiej kosztował nas wiele zdrowia, ale było warto!

       Dziękujemy dyrekcji naszej szkoły za umożliwienie wyjazdu. Wielkie podziękowania należą się kibicom, którzy dodawali nam sił dopingując podczas rozgrywek. Dziękujemy sponsorom, firmie KODE oraz Krymar za nowe stroje oraz ufundowaną nagrodę dzieciakom w postaci wyjścia do kręgielni w przyszłą niedzielę. Dziękujemy Panu Edwardowi Traskowskiemu za to, że wciąż o nas pamięta i wspiera z trybun w tak ważnym turnieju.

      • Klasa 4a i 4b na wycieczce w Strefie Wysokich Lotów w Białymstoku

     • Na muzyczną nutkę
      • Na muzyczną nutkę

      • 31 maja 2019r. uczniowie kl. I – III uczestniczyli w apelu, podczas którego wręczono odznaki i dyplomy „Uczeń Miesiąca” maja. Dzieci z poszczególnych klas prezentowały piosenki i układy taneczne. Miłą niespodziankę sprawiła uczniom wizyta nauczycielek z Escola Torroja i Miret w Vila-seca w Hiszpanii.

       Tytuł „Ucznia Miesiąca” otrzymali:

       1. Maciej Niedużak  kl. Ia
       2. Julia Sasim  kl. Ib
       3. Aleksandra Martyniuk  kl. Ic
       4. Oliwia Tarnacka  kl. Id
       5. Anastazja Karwas  kl. IIa
       6. Zuzanna Kućmierz  kl. IIb
       7. Lena Murawska  kl. IIc
       8. Aniela Piercewicz  kl. IIIa
       9. Daria Więcek   kl. IIIb
      • Międzynarodowy konkurs „Kangur matematyczny 2019”

      • 21 marca 2019r. odbył się międzynarodowy konkurs „Kangur matematyczny 2019”, w którym udział wzięło 109 uczniów, w tym:

       32 uczniów z kl. II – kategoria „Żaczek”,

       36 uczniów z kl. III – IV – kategoria „Maluch”,

       41 uczniów z kl. V – VI – kategoria „Benjamin”.

       Nagrodzono 27 uczniów:

       - wynik bardzo dobry otrzymało 4 uczniów,

       - wyróżnienie otrzymało 23 uczniów.

       Uczniowie wykazali się bardzo dużą wiedzą matematyczną godnie reprezentując naszą szkołę.

       Koordynator - Robert Kubeł

       Wyniki_Miedzynarodowego_Konkursu_Kangur_Matematyczny_2019r.pdf


      • Wycieczka do Suwalskiego Parku Krajobrazowego - zakończenie wizyty nauczycielek z Hiszpanii

   • Kontakty

    • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Marii Konopnickiej w Ełku
    • sp5elk@onet.pl
    • 87 732 60 71
    • ul. św. Maksymiliana Marii Kolbego 11 19-300 Ełk