Programowanie w Minecraft...
Zajęcia z robotyki...
Spotkanie z programistą - Przemysławem Stajniakiem i inne działania...
Programowanie w Minecraft...
Zajęcia z robotyki...
Spotkanie z programistą - Przemysławem Stajniakiem i inne działania...
27 lutego uczniowie klasy I b wzięli udział w zajęciach rzeźbiarskich, w Pracowni pana Stanisława Rudnika, rzeźbiarza, ełczanina roku 2007, członka Ełckiego Stowarzyszenia Twórców i Artystów Nieprofesjonalnych ESTIAN. Pan Stanisław rzeźbą ludową w drewnie zajmuje się od ponad 30 lat i swoją pasją chętnie dzieli się z innymi, przekazuje ją młodemu pokoleniu.
Również i nasi najmłodsi uczniowie, pod czujnym okiem pana Stanisława, doświadczali, jak powstaje rzeźba, wykonali swoje pierwsze prace w mydle. Podczas wizyty w Pracowni mieliśmy też okazję przyjrzeć się pięknym zbiorom pana Stanisława. Wśród nich były liczne rzeźby świętych, aniołki, ptaszki, zabawki, ryby, scenki rodzajowe oraz płaskorzeźby o tematyce religijnej. Szczególnie zachwyciła nas płaskorzeźba z otwieranymi drzwiczkami, zdobiona ażurowymi motywami roślinnymi.
Uczniowie, w podziękowaniu za przybliżenie tajników sztuki ludowej i mile spędzony czas wręczyli panu Stanisławowi własnoręcznie wykonaną laurkę oraz pracę plastyczną. Pozostawiliśmy również pamiątkowy wpis w Księdze Gości.
Nad organizacją i opieką czuwały p. Anna Mścichowska oraz p. Julita Zubowicz.
Jeszcze raz dziękujemy bardzo za wartościowe spotkanie.
Julita Zubowicz
26 lutego uczniowie kl. I – III wzięli udział w apelu, podczas którego obejrzeli występy kolegów i koleżanek z kl. 1d, 2b, 3a i 3c. Pani dyrektor Ewa Cwalina wręczyła dyplomy i odznaki „Ucznia Miesiąca” lutego. Zaszczytny tytuł otrzymali:
kl. 1a – Mikołaj Stępień
kl. 1b – Nikola Calak
kl. 1c – Bartłomiej Faszczewski
kl. 1d – Wiktoria Stankiewicz
kl. 2a – Amelia Kosak
kl. 2b – Lidia Przybyszewska
kl. 2c – Aleksandra Martyniuk
kl. 2d – Lena Nitkowska
kl. 3a – Mateusz Dąbrowski
kl. 3b – Gabriel Romanowski
kl. 3c – Dominika Białowąs
Wszystkim wyróżnionym gratulujemy.
Barbara Kubeł
Mamy zaszczyt zaprosić na uroczyste podsumowanie trzeciej edycji Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego Dyktando patriotyczne, które odbędzie się 3 marca 2020 roku o godzinie 13.00 w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 5 im. M. Konopnickiej w Ełku.
Wśród zwycięzców znaleźli się:
Jakub Kowara SP 9
Blanka Podbielska SP 9
Lilianna Lutkiewicz SP 4
Emilia Rogowska SP 3
Zuzanna Palczewska SP 9
Aleksandra Drażba SP 7
Oliwia Wysocka SP 3
Olga Nowak SP 3
Hanna Piołunowicz SP 5
Jakub Dzierżanowski SP 4
Piotr Kulik SP 4
Wiktoria Górska SP 1
Zajkowski Filip SP 1
Joanna Baranowska
Od czterech lat w naszej szkole realizowany jest projekt „Śniadanie na piątkę”, który cieszy się ogromną popularnością wśród uczniów naszej szkoły. Pierwsze śniadanie zjedliśmy wspólnie 24.11.2016 roku.
Dlaczego nazwa „ Śniadanie na piątkę”? Odpowiedź jest prosta…, bo w Szkole Podstawowej nr 5, w piątki, pod patronatem Radia 5.
Wiemy o tym, że cztery lata funkcjonowania projektu w szkole zmieniło nawyki żywieniowe wielu uczniów naszej szkoły. Wiemy o tym, że drugie śniadanie spożywane jest niezwykle ważne, gdyż zapewnia utrzymanie właściwego poziomu energii, koncentracji, a tym samym ma wpływ na dobre wyniki w nauce. Podczas wytężonej pracy, jaką z pewnością jest spędzenie dnia podczas zajęć szkolnych, mózg zużywa duże ilości energii, którą trzeba uzupełniać,jedzącpożywne posiłki. Wielu uczniów przynosi do szkoły estetyczne pudełka śniadaniowe z różnymi zdrowymi produktami, a także termosy i bidony z wodą. Drugie śniadanie naszych uczniów nie jest nudne, a jest atrakcyjne, kolorowe, smaczne i zdrowe.Co tydzień w sali 54 odbywa się pokaz i degustacji zdrowych śniadań przygotowanych przez uczniów klas 4, 5 i 6.
Organizator projektu: Elżbieta Naruszewicz
Od początku roku szkolnego uczniowie klasy 6f poznają różnorodne kuchnie z całego świata. Każde ze spotkań to inna kuchnia. Poznawanie nowych smaków i kształtowanie kulinarnych zainteresowań to nasz główny cel. Na zajęciach kulinarnych samodzielnie przygotowujemy potrawy, a także dbamy o to, żeby podane były w estetyczny sposób nawiązujący do kultury danego kraju. Stworzyliśmy własną bazę przepisów kulinarnych i swoją grupę na Messengerze „Kuchenne rewolucje” J. Za nami spotkania z kuchnią: polską, chińską, amerykańską, grecką, meksykańską. Wspólnie dekorowaliśmy bożonarodzeniowe pierniczki i rozmawialiśmy o ulubionych świątecznych potrawach. Nauczyliśmy się pięknie dekorować stół i artystycznie składać serwetki.
Pozdrawiamy Was smacznie
uczestnicy koła kulinarnego z opiekunem Elżbietą Naruszewicz
18 lutego na hali przy naszej szkole odbyły się Mistrzostwa Ełku w Mini Koszykówce Chłopców. Startowały reprezentacje wszystkich szkół podstawowych. Nasza drużyna zajęła I miejsce wygrywając wszystkie swoje mecze.
Wyniki meczy:
SP9 – SP5 4:45
SP7 – SP5 11:55
SP3 – SP5 15:59
ZSS(sportowa) – SP5 36:8
W naszej reprezentacji grali uczniowie 6D i 5D oraz Wiktor Kołdys(6G).
Opiekunem drużyny był Artur Borzeński
Dziękuję pani Kapli oraz pani Pachuckiej za pomoc w przygotowaniu gofrów.
Rokosz Izabela
19 marca klasę II B odwiedził specjalny gość lek. Piotr Toczko. Spotkanie dotyczyło zdrowego odżywiana się oraz aktywnego spędzania czasu wolnego. Pan Piotr jako lekarz rodzinny przekazał nam wiele ciekawostek, zaprezentował kolorową prezentację i odpowiedział na wszystkie pytania.
Bardzo dziękujemy za tak cenną lekcję.
Anna Lisowska
19 lutego, w ramach współpracy z Niepublicznym Przedszkolem „ U Lolka”, uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej wraz z p. Anną Lisowską i p. Anną Marchel, odwiedzili młodszych kolegów i koleżanki z gr. „Słoneczka”. Uczniowie wzięli udział w zajęciach o kosmosie. Wykonali wspólnie prace plastyczne, mogli poobserwować świat przez lornetki, a na koniec wspólnie zaśpiewali piosenkę pt. „ W Układzie Słonecznym”. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i do zobaczenia za miesiąc.
Anna Lisowska, Anna Marchel
18.02.2020 roku klasa 2"b"wraz z wychowawczynią Izabela Rokosz oraz nauczycielem współorganizujacym Anną Lisowską, wybrała się do Komendy Powiatowej Policji w Ełku. Głównym celem wycieczki było poznanie pracy funkcjonariuszy policji, zwiedzenie komendy oraz kształtowanie prawidłowego zachowania się w miejscu publicznym. Przewodnikiem naszej grupy była pani st.sierż. Agata Kulikowska de Nałęcz. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od przejścia z dyżurki na parking policji. W tym miejscu poznaliśmy dwóch funkcjonariuszy pana Przemysława Gryxiak oraz pana Mariusza Sulewskiego, którzy przedstawili nam swoich podopiecznych. Były to dwa psy, owczarek niemiecki o imieniu Lewis oraz owczarek belgijski o imieniu Jumbo. Były to specjalnie szkolone psy które mają za zadanie pomagać policjantom w patrolach. Policjanci z wielką cierpliwością odpowiadali na ciekawskie pytania uczniów. Następnie policjanci pokazali nam, w jaki sposób psy reagują na komendy swoich właścicieli.
Po fascynującym spotkaniu z policjantami ich psami, pani Agata zaproponowała przejażdżkę policyjnym radiowozem. Każdy z uczniów miał okazję przejechać się samochodem policyjnym na sygnałach. Kolejnym etapem naszej wycieczki było zwiedzanie komendy policji. Pani Agata zaprowadziła nas do pokoju technika kryminalistyki pana Pawła Budnik. Dowiedzieliśmy się tam czym zajmuje się policjant który zajmuje się zbieraniem śladów zbrodni. Każde dziecko mogło zobaczyć jak wygląda sprzęt do zbierania odcisków nie tylko palców ale również śladów zabezpieczonych w miejscu zbrodni. Następnie pan Paweł dla każdego dziecka wykonał odcisk palców na pamiątkę. Na koniec naszej wycieczki nasz przewodnik zabrał nas do sali konferencyjnej, w której zobaczyliśmy sprzęty służące do pracy były to: kajdanki, pałki policyjne, czapki itp. Wycieczka była bardzo ciekawa. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda na codzień trudna praca policjanta, oraz z jakimi zagrożeniami mierzy się policja na co dzień. Dziękuję również za pomoc w oprowadzeniu uczniów po komendzie dla pana Piotra Dziądziaka, który jest policjantem a prywatnie tatą naszego ucznia Tomka. Nam wszystkim podobała się wycieczka, zadowoleni i z uśmiechem na twarzy wróciliśmy do szkoły.
Rokosz Izabela
Na lekcjach wychowawczych uczniowie kl. IV i V we środę 12 lutego, a klasy szóste w piątek 14 lutego 2020 r., spotkali się na apelach podsumowujących I półrocze 2019/2020 r. Podczas apelu zaprezentowali się uczniowie, którzy uzyskali średnią ocen 4,75 i wyżej oraz bardzo dobre i wzorowe zachowanie.
Nagrodzono również uczniów, którzy zajęli czołowe miejsca w szkolnym konkursie ortograficznym oraz w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy na temat zdrowia Meditest. W Mediteście możemy poszczycić się uczennicą z klasy 6 a Zuzanną Górską, która zajęła I miejsce w kraju.
Regina Merchelska
Po omówieniu lektury pt. „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” Rafała Kosika uczniowie klasy VI a zamknęli wszystkie tajemnice książki w lapbooku. Wykonywali swoje „książki na kolanie”- bo tak potocznie się je określa – przez trzy dni na języku polskim. Sześć kilkuosobowych drużyn rywalizowało ze sobą wymyślając najbardziej oryginalne skrytki i sposoby przekazania treści. Były więc rysunki, otwierane okienka, harmonijki, ruchome elementy i tajemnicze koperty, a także quizy, pytania i zagadki. Wszystko po to, by w kreatywny sposób zaprezentować informacje na temat lektury.
Dzieciom bardzo podobała się praca, musiały ze sobą współpracować, dzielić obowiązki, pozyskiwać informacje, pracować z książką. Chętnie też prezentowały efekty swej pracy.
Anna Konopka
14 lutego uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w X edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „EkoWalentynki – czyli kochamy recykling!”. Dzieci w zamian za przynoszone baterie oraz drobny sprzęt elektryczny i elektroniczny otrzymywały lizaki.
Codzienna troska o otaczający świat jest najlepszym dowodem miłości do naszej planety.
Barbara Kubeł, Samorząd Uczniowski
W dniach 7-13 lutego 2020r. uczniowie klas I – III realizowali kolejną lekcję z ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dzieci Uczą Rodziców”. Temat lekcji to „Mały ekolog”, w czasie której uczniowie szukali odpowiedzi na pytania: Czym jest ekologia? Jak dbać o środowisko? Jak segregować odpady? Co to jest smog? W trakcie lekcji z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych przygotowanych przez Centrum Rozwoju Lokalnego dzieci pod kierunkiem nauczycielek pogłębiły i utrwaliły wiedzę o korzyściach sadzenia drzew, oszczędzania wody, segregacji odpadów i recyklingu. W celu dbania o własne zdrowie i o środowisko zostali zachęceni do używania roweru i hulajnogi jako środka transportu.
Ewa Cwalina – wicedyrektor
Maria Chaberek
#Dzieci Uczą Rodziców
W dniach od 04.02. – 10.02.2020r. odbyły się w klasach pierwszych lekcje biblioteczne otwarte dla wszystkich chętnych nauczycieli. Uczniowie klas pierwszych przenieśli się do „ Świata Książek i Dziwów”. Po zakończonej wędrówce złożyli uroczystą przysięgę i zostali pasowani na „Rycerzy Książki”. Lekcje otwarte prowadziła - Bożena Dąbrowska.
W poniedziałek 10 lutego 2020 r. kolejny już raz grupa uczniów uczestniczących w zajęciach pozalekcyjnych Szkolnego Koła Caritas odwiedziła dzieci z Katolickiego Przedszkola „U Lolka” im. św. Jana Pawła II w Ełku. Celem wizyty było czytanie literatury dziecięcej przedszkolakom i zachęcenie ich do czytelnictwa już od najmłodszych lat. Dzieci były bardzo zainteresowane czytanymi im historiami i potrafiły udzielać trafnych odpowiedzi na zadawane pytania. Czas spędzony z przedszkolakami sprawił młodym wolontariuszom wiele radości i satysfakcji z dobrze wykonanego zadania. Dziękujemy!
Maria Chaberek
3 lutego uczniowie kl. I – III uczestniczyli w comiesięcznym apelu. Nastąpiło podsumowanie wyników nauczania za pierwsze półrocze. Uczniowie wyróżniający się w nauce i zachowaniu zaprezentowali się społeczności szkolnej. Następnie pani dyrektor Ewa Cwalina wręczyła dyplomy „Ucznia Miesiąca” stycznia. Zaszczytny tytuł otrzymali:
kl. 1a – Izabela Kosińska
kl. 1b – Zuzanna Kowalewska
kl. 1c – Łucja Tumilewicz
kl. 1d – Karolina Imko
kl. 2a – Izabela Cwalina
kl. 2b – Laura Pachucka
kl. 2c – Zofia Samocik
kl. 2d – Maja Sobolewska
kl. 3a – Patrycja Olędzka
kl. 3b – Lena Jabłońska
kl. 3c – Marta Jurewicz
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.
Barbara Kubeł
Kolejny raz antenę radia Bayer FM przejęli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Marii Konopnickiej w Ełku. „Nawinęli bez ściemy” o pięknie polskiej mowy. Podczas poniedziałkowej audycji na pewno nie „wiało nudą” – posłuchajcie koniecznie!
Powered by aSc EduPage