2 grudnia w Szkole Podstawowej nr 9 w Ełku odbyły się Mistrzostwa Szkół Podstawowych w Tenisie stołowym. Nasza drużyna w składzie: Marcin Gawędzki, Gabriel Jankowski, Adam Lisiewicz i Gracjan Zyskowski, zajęła 4 miejsce.
„Mała książka – wielki człowiek”
7 grudnia 2021 roku wszyscy uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 5 im. Marii Konopnickiej w Ełku w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Mała książka -wielki człowiek” otrzymali Wyprawki Czytelnicze.
Akcja w całości sfinansowana została ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyprawka składa się z : książki „Pierwsze abecadło” oraz broszury informacyjnej dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”.
Wyprawki naszym uczniom wręczyła pani dyrektor - Ewa Cwalina.
Nad realizacją projektu czuwała p. Bożena Dąbrowska - nauczyciel bibliotekarz.
Mikołajki w kl. II A i II D
Mikołajki to szczególny dzień, na który z utęsknieniem czekają wszystkie dzieci. Z tej okazji uczniowie kl. II A i kl. II D wybrali się do Planet Cinema w Ełku na bajkę pt. "Clifford. Wielki czerwony pies". Po seansie uczniowie udali się w poszukiwaniu Św. Mikołaja i znaleźli go w Muzeum Historycznym w Ełku. Uczniowie poza tym spotkali również Elfa, mogli napisać złe uczynki, które im się wydarzyły w danym roku i wrzucić je do specjalnej niszczarki i sam na sam spotkać się z MIkołajem, który rozdawał drobne upominki.
To był niesamowity dzień!
Anna Lisowska, Teresa Jankowska
5
Mikołajki w klasie 1 d
Mikołajki-dzień wyjątkowy, magiczny, wyczekiwany przez wszystkie dzieci. Tego dnia wykonaliśmy pracę plastyczną, wysłuchaliśmy opowiadania oraz obejrzeliśmy film w trakcie którego do naszej klasy zawitał Mikołaj, który zostawił wszystkim dzieciom prezent.
Dziękujemy Mikołaju!
Paulina Filipowska
4
Konkursy przedmiotowe organizowane przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty
Od 15 do 26 listopada 2021r. w naszej szkole zostały przeprowadzone etapy szkolne konkursów przedmiotowych, których celem jest rozwijanie zainteresowań i motywowanie uczniów do uczenia się oraz wspieranie uzdolnień uczniów. W konkursach przedmiotowych wzięło udział 127 uczniów z klas ósmych i siódmych: język polski - 28, matematyka - 18, język angielski - 25, język niemiecki – 10, biologia - 25, geografia - 6, historia – 6, chemia - 3, fizyka- 5, informatyka - 1. W drugim tygodniu część klas ze względu na sytuację epidemiologiczną miała zawieszone zajęcia, w związku z tym nie wszyscy uczniowie , którzy deklarowali chęć wzięcia udziału mogli przystąpić do konkursu.
Nad sprawnym przebiegiem konkursów czuwały powołane przez Dyrektora Szkoły Szkolne Komisje Konkursowe z danego przedmiotu oraz Szkolna Komisja nadzorująca przebieg konkursów szkolnych.
75% punktów i więcej uzyskało 16 uczniów:
- z matematyki - Joanna Kurzątkowska 8A i Zuzanna Górska 8A, opiekun p. Joanna Czarniak;
- z języka polskiego – Nadia Sztandera 8B, opiekun p.Małgorzata Kortas i Joanna Kurzątkowska 8A, opiekun p.Anna Konopka;
- z języka angielskiego - Nadia Sztandera 8B, opiekun p.Aleksandra Zemel-Młodzianowska i Joanna Kurzątkowska 8A, opiekun p.Katarzyna Bińczak;
- z języka niemieckiego – Nadia Turowska 7C, opiekun p.Natalia Jurczyk-Lemieszonek;
- z biologii - Zuzanna Górska 8A, Joanna Kurzątkowska 8A, Monika Mierzejewska 8A, Maksymilian Malinowski 8B, Jakub Gorzoch 7A, Wiktoria Rydzewska 8B, Wanda Pieklarz 8A, Paweł Jurewicz 8B, Nadia Sztandera 8B, opiekun p. Regina Merchelska.
Prace tych uczniów zostały przesłane do weryfikacji przez Wojewódzkie Komisje Konkursowe z danego przedmiotu. Do etapu wojewódzkiego zostanie zakwalifikowany uczeń, którego praca zostanie pozytywnie zweryfikowana, uzyskując co najmniej 80% punktów na etapie szkolnym. Wyniki zostaną ogłoszone16 grudnia 2021r.
Trzymamy kciuki za naszych zdolnych uczniów!!!
Serdecznie gratuluję wszystkim uczniom, ich rodzicom oraz nauczycielom przygotowujących uczniów do konkursów.
Pięknie dziękuję nauczycielom za pracę w komisjach.
Regina Merchelska - Przewodnicząca Szkolnej Komisji Konkursowej
Rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Recytatorskiego
29 listopada odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski klas I-III. Każdy uczestnik prezentował wiersz z twórczości dziecięcej. Komisja konkursowa w składzie: Agnieszka Marcinkiewicz, Halina Bielawska i Magda Mastaj przyznała następujące miejsca:
Klasy I
I miejsce- Hanna Królczyk kl. I B
II miejsce- Karolina Trojanowska kl. I A
III miejsce- Oskar Karwowski kl. I B
Klasy II
I miejsce- Lena Todryk kl. II B
II miejsce- Alina Sawicz kl. II A
III miejsce- Mateusz Kil kl. II B
Klasy III
I miejsce- Mary Macdonaught kl. III A
II miejsce- Nikola Begicz kl. III D
III miejsce- Ernest Kotański kl. III C
Dyplomy i nagrody zostały wręczone przez panią dyrektor Ewę Cwalinę. Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie i do zobaczenia za rok.
Anna Lisowska, Elżbieta Pełszyńska, Magda Mastaj
14
Zajęcia mikołajkowe w przedszkolu "Bajka"
Grudzień rozpoczyna już czas świąteczny. Tak jest w naszych domach, miejscach pracy. W przedszkolu "Bajka" również czuć świąteczny klimat. Lena, Blanka, Natalia i Martyna z 7a przygotowały 3 grudnia dla przedszkolaków zajęcia Mikołajkowe. Cały czas towarzyszyła nam świąteczna muzyka. Dzieci udzielały odpowiedzi na zagadki, pakowały w grupach prezenty, brały udział w zabawach ruchowych, a także ćwiczyły sprawność motoryki małej, wykonując karty pracy. Miło wspominać będziemy te zajęcia. Czekamy na kolejne spotkania z młodszymi kolegami i koleżankami. Co z pewnością nastąpi już po przerwie świątecznej.
Emilia Podlejska
3
Wycieczka integracyjna do Planet Cinema
W dniu 29.11. 2021r. klasa 4Cs i 4B wraz z opiekunami udały się na wycieczkę integracyjną do Planet Cinema w Ełku na film "Wilk, lew i Ja". Celem wyjścia była integracja klas ze sobą oraz z wychowawczyniami. To było udane wyjście;-))
Ewelina Jackiewicz i Mariola Stankiewicz
Myśl i działaj w cyfrowej erze - mobilności
12 lipca bieżącego roku rozpoczęła się pierwsza mobilność w ramach projektu zatytułowanego Myśl i działaj w cyfrowej erze, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej“. Pięcioosobowa grupa nauczycieli uczestniczyła w następujących szkoleniach organizowanych w Grecji: Wiki tools in the classroom. Digital skills and critical thinking oraz Enhance your language skills for intercultural communication.
16 sierpnia Sześcioosobowa grupa nauczycieli szkoliła się w Europass Teacher Academy doskonaląc umiejętności i poszerzając wiedzę na kursach: 21 st Century Teaching: Competence - Based Education, Soft Skills and Creativity, Information and Communication Technologies, Culture for Teachers and Learners, Integrating Creativity and Innovation into Teaching.
Job shadowing w szkole partnerskiej CEIP Hilarion Gimeno w Saragossie było kolejnym działaniem w ramach projektu. Od 8 listopada czteroosobowa grupa nauczycieli obserwowała pracę szkoły dwujęzycznej, w której nauczyciele specjalizują się w nauczaniu metodą CLIL, Jolly Phonics, realizują projekty międzynarodowe, uczą się jak efektywnie wdrażać metody innowacyjne i narzędzia TIK.
34
Dzień Pluszowego Misia w Bajce
W piątek 26 listopada po raz drugi wspólnie z uczennicami z 7a odwiedziłyśmy grupę przedszkolną z przedszkola Bajka. Tematem przewodnim był Dzień Pluszowego Misia. Nie obyło się bez zabaw ruchowych w towarzystwie muzyki. Przedszkolaki z pomocą starszych koleżanek wykonywały przygotowane przez nie zadania, rozwiązywały zagadki, pracowały w grupach z czym bardzo dobrze sobie poradzili. Mamy nadzieję, że przed nami więcej takich spotkań.
Emilia Podlejska
3
Darmowa aplikacja ochrony rodzicielskiej
mOchrona to narzędzie wspierające ustalanie reguł dotyczących korzystania z internetu i aplikacji oraz pozwalające rodzicom na dostęp do informacji o aktywności dziecka na jego urządzeniu. Działa poprzez połączenie (sparowanie) sprzętów rodzica i dziecka.
Konto rodzica, zabezpieczone kodem PIN, pozwala na wybór kategorii stron internetowych i aplikacji, do których dziecko nie powinno mieć dostępu – np. dlatego, że zawierają treści niebezpieczne lub nieodpowiednie dla jego wieku. Co ważne, w ramach każdej kategorii można ustalać wyjątki, a także w dowolnym momencie zmienić wprowadzone ustawienia. Cały proces jest intuicyjny i prosty w obsłudze.
Aplikacja ochrony rodzicielskiej OSE może pomóc także w diagnozowaniu problemów, np. tych związanych z nadużywaniem urządzeń cyfrowych przez dzieci. Dzięki danym zawartym w raportach rodzic dowie się, ile czasu dziecko poświęca na poszczególne aktywności – aplikacje czy media społecznościowe. Jeśli coś wzbudzi jego obawy, ma szansę zareagować.
Więcej informacji o produkcie można znaleźć na stronie: ose.gov.pl/mochrona.
Z wizytą w przedszkolu „Bajka”
W roku szkolnym 2021/2022 rozpoczęliśmy współpracę z Oddziałem Miejskiego Przedszkola „Bajka”, który znajduje się w budynku naszej szkoły. W listopadzie wolontariuszki Szkolnego Koła Wolontariatu: Natalia i Lena z klasy 7a wraz z opiekunem udały się do Grupy „Jeżyków”.
Celem spotkania było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych u dzieci w wieku przedszkolnym. Uczennice przeczytały bajki z serii „Kicia Kocia” i zachęciły dzieci do wypowiedzi na temat usłyszanych historii. W podziękowaniu otrzymały ręcznie robione świeczniki. Nic bardziej piękniejszego niż upominek wykonany samodzielnie.
Niebawem, czekają nas kolejne zajęcia z małymi czytelnikami.Emilia Podlejska
Dzień Języków Obcych
26 listopada 2021 r. po raz pierwszy w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Języków Obcych. Przez cały tydzień na lekcjach języka angielskiego uczniowie klas IV-VIII poznawali kulturę i ciekawostki związane z takimi krajami jak: UK, USA, Australia, Irlandia. Zdobyta wiedza jak i zasoby Internetu były cennym źródłem informacji podczas wykonywania przez uczniów prac projektowych. Efektem wspólnej pracy są plakaty, gry edukacyjne, prezentacje multimedialne wykonane w takich programach jak Canva, PowerPoint oraz quizy na platformach LearningApps i Quizzez. Uczniowie z VIII g i VIII e przygotowali oraz przeprowadzili krótkie quizy w młodszych klasach. Podczas długich przerw chętni uczniowie mogli wziąć udział w różnych aktywnościach przygotowanych przez klasy 8g, 8c, 8e i 7a. Czekały na nich stoiska z grami edukacyjnymi i zabawami w języku angielskim, a dla miłośników technologii quizy ukryte pod QR kodami. Nagrodą za dobre wykonanie polecenia i wspólną zabawę były babeczki, które przygotowała Zuzanna Sosnowska. Pysznie Dziękujemy! Tego wyjątkowego dnia dzieci z klas I-III przebrały się za postacie z bajek, wykonały prace plastyczne ilustrujące bohaterów bajek oraz rysowały flagi innych państw.
17Z okazji Dnia Języków Obcych uczniowie przygotowali również plakaty prezentujące kraje niemieckiego obszaru językowego: Niemcy, Austrię, Szwajcarię oraz Księstwo Liechtnstein. Zawierały one informacje dotyczące geografii, kultury, formy powitań i pożegnań oraz ciekawostki. Przy wejściu głównym szkoły oraz na każdym półpiętrze znajdowali się uczniowie, którzy witali wszystkich w różnych językach obcych: niemieckim, angielskim, rosyjskim, ukraińskim oraz francuskim. Na korytarzu szkolnym przygotowana została wystawa niemieckich wynalazków oraz specjalne zadania dla uczniów: ukryty w kodzie qr quiz oraz galeria sławnych Niemców. Na podstawie zdjęć i notatek biograficznych należało odgadnąć nazwiska przedstawionych postaci. W tym dniu innym niż wszystkie inne nie zabrakło też kolorowych przebrań.
2
BohaterON w Twojej Szkole 2021
W listopadzie w ramach akcji „BohaterON w Twojej Szkole 2021” nauczyciele języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie wykonali szereg działań. Na lekcji historii przeprowadzono zajęcia wg scenariusza "Mały roznosiciel nadziei", uczniowie wówczas zapoznali się z przygotowaną audycją. Po jej wysłuchaniu chętnie dzielili się swoimi emocjami oraz mówili o uczuciach, towarzyszących poszczególnym postaciom z audycji, będącym
w różnych sytuacjach życiowych. Następnie uczniowie zostali podzieleni na grupy i odtworzyli plan wydarzeń na podstawie opowieści pana Stanisława - głównego bohatera. Na lekcjach języka polskiego uczniowie przygotowali kartki z życzeniami dla powstańców warszawskich, część z nich wysłano w formie online do organizatora akcji. Należało napisać życzenia przy użyciu 25 słów – tyle wynosił limit słów w korespondencji wysyłanej pocztą polową w czasie Powstania Warszawskiego. Można było zaadresować kartkę do konkretnej osoby lub ogólnie do Powstańców. Zespół BohaterON wydrukował kartkę i wysłał w formie papierowej do wybranego Powstańca. Na potrzeby akcji "BohaterON w Twojej Szkole 2021" część kartek z życzeniami wykonano ręcznie przez uczniów klas czwartych.
Ewelina Jackiewicz
6
Rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Piosenki Dziecięcej
26 listopada odbył się Szkolny Konkurs Piosenki Dziecięcej klas I–III. Każdy uczestnik prezentował piosenkę o dowolnej tematyce. Komisja konkursowa w składzie: Anna Rogaska, Kamila Bielecka, Daria Jurczyk przyznała następujące miejsca:
Klasy 1
I miejsce - Aleksander Grabowik kl. 1„c”
II miejsce - Karolina Trojanowska kl. 1 „a”
III miejsce - Laura Sulik 1 „b”
Klasy 2
I miejsce - Mateusz Kil kl. 2 „b”
II miejsce - Nikodem Rozwalka kl. 2 „b”
III miejsce - Amelia Zdanewicz kl. 2 „d”
Klasy 3
I miejsce - Julia Siwik kl. 3 „d”
II miejsce - Karolina Imko kl. 3 „d”
III miejsce - Maja Przybyszewska kl. 3 „c”
Dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców zostały wręczone przez panią dyrektor Ewę Cwalinę. Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie i serdecznie gratulujemy zwycięzcom!
Organizatorzy: Bożena Andruk, Anna Mścichowska, Paulina Filipowska
8
Udział kl. I-III w akcji społecznościowej #MuremZaPolskimMundurem
Czas jaki nastał nie jest lekkim okresem dla żadnego żołnierza – zwłaszcza dla tych żołnierzy na granicy oraz ich rodzin. W związku z tym, uczniowie klas I-III w dniach 22-26 listopada włączyli się w ogólnopolską akcję społecznościową #MuremZaPolskimMundurem
W ramach lekcji plastyki własnoręcznie wykonali kartki, laurki z życzeniami, słowami wsparcia, wdzięczności dla żołnierzy. Dla żołnierzy na granicy taki gest bardzo dużo znaczy i wnosi choć trochę radości, bo ciągle są poza domem. Wykonane kartki zostały wrzucone do specjalnie przygotowanego pojemnika w Urzędzie Pocztowym. Poczta uczestniczy i wspiera akcję, więc gotowe kartki przekaże przedstawicielom służb mundurowych.
Wszystkim, którzy włączyli się w akcję serdecznie dziękuję.
Paulina Filipowska
10
Konkurs "Jak wyglądał pierwszy dzień wojny - 01 września 1939 roku?"
Dziś nastąpiło przekazanie nagród w konkursie historyczno - plastycznym dla klas czwartych " Jak wyglądał pierwszy dzień wojny - 01 września 1939 roku?".
1 miejsce - Mateusz Malinowski kl. 4B
2 miejsce - Jakub Pali kl. 4D
3 miejsce - Igor Misztal - kl. 4D
Wyróżnienie - Stanisław Michałowski kl. 4Cs
Gratulujemy czwartoklasistom!!!!
Organizatorzy: Ewelina Jackiewicz, Emilia Podlejska
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie