Bo miłość silniejsza jest od nienawiści słowa Romana Kenta – ocalałego z Auschwitz i prezydenta Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego
Uczniowie i nauczyciel SP5 włączyli się w obchody 78 rocznicy wybuchu powstania w getcie żydowskim w Warszawie. Lekcjach przedmiotowe, lekcjach wychowawcze skoncentrowane były wokół tematu getta, II wojny światowej oraz wartości, dzięki który ludzie mogą być jeszcze szczęśliwi. Metodyk lekcji odwoływała się do rekomendacji edukacyjnych do nauczania o holokauście wystosowanych prze edukatorów Muzeum Polin. Uczniowie w klasach I-IV oglądali film „Lala” świadka z getta Romana Kenta, w klasach V-VII film „Będę pisać” oraz „Muranów-Dzielnica Północna”, a następnie dyskutowali na trudne i ważne tematy dotyczące holokaustu.
Oto refleksje uczniów:
Na lekcji języka polskiego oglądaliśmy film pt. „Lala”. Był on bardzo wzruszający i smutny. Opowiadał o wierny psie, który na noc odwiedzał swoich właścicieli uwięzionych w getcie. Przesłaniem płynącym z tego filmu jest powiedzenie, że „miłość silniejsza jest od nienawiści. Żaden drut kolczasty, żadna broń nie była w stanie powstrzymać Lali od zabawy z dziećmi, kochała ich ponad wszystko”.
napisał Ignacy Kotarski
Ten film wzbudził we mnie poruszenie, ponieważ pies był bardzo lojalny wobec swoich właścicieli. Ponadto została przedstawiona przerażająca historia, gdyż opowiada o czasach, w których ludzie tracili wszystko, nawet swoich wiernych przyjaciół. Podczas oglądania filmu towarzyszyło mi wzruszenie, bo na końcu historii Lala odeszła. Osobiście nie potrafiłabym pogodzić się ze stratą najbliższego przyjaciela – psa. Najbardziej utkwił mi w pamięci moment, kiedy pan opowiadał o o tym, jak Niemcy wygnali jego i jego rodzinne go łódzkiego getta. Nie mogli ze sobą zabrać Lali, jednak pies pewnej nocy znalazł drogę i odnalazł swoich właścicieli. Przesłanie tej historii jest takie, że miłość jest silniejsza od nienawiści oraz że między człowiekiem a zwierzęciem istnieje niesamowita więź.
refleksja Nikoli Cimochowskiej
Zaciekawił mnie „złoty” pies, który wabił się Lala. Historia była ciekawa i przerażająca. Ludzie w getcie mieli ciężko, bohater z filmu też. Jednak finał udowodnił tylko, że miłość jest silniejsza od nienawiści. Było ciemno, ponuro, film wywarł na mnie spore emocje.
napisała Sandra Markowska
Natomiast klasy 6a, 6b i 6c na lekcji historii – dodatkowo oprócz filmu - czytały stronę gazety „Mały Przegląd” z 01.09.1939 r., na podstawie tekstu odpowiadali na zadawane pytania: jaka jest data wydania tego numeru? Do jakiej gazety stanowił dodatek „Mały Przegląd”? Dla kogo był wydawany „Mały Przegląd”? Co zawierały poszczególne tytuły gazety?
Symbolem pamięci dnia obchodów rocznicy wybuchu powstania żydowskiego w getcie Warszawskim były żonkile wykonywane przez uczniów.
Szkolni koordynatorzy Akcji
Kamila Nawrot, Ewelina Jackiewicz, Magdalena Łaszcz